top of page

Küresel gaz piyasaları, arz sıkışıklığı nedeniyle gelecek yıl sıkı kalacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus boru hattı gaz arzının azalması ve Avrupa'da enerji tasarrufu önlemleri ve yüksek fiyatlara yanıt olarak gaz talebinin düşmesi nedeniyle küresel gaz piyasalarının önümüzdeki yıl sıkı kalmasının beklendiğini söyledi.
IEA, üç aylık gaz piyasası raporunda, dünya çapında doğal gaz piyasalarının 2021'den bu yana sıkılaştığını ve Avrupa'da %10'luk rekor bir daralma ve Asya Pasifik bölgesindeki düz talep sonucunda küresel gaz tüketiminin bu yıl %0,8 oranında düşmesinin beklendiğini söyledi. .
Bu arada, küresel gaz tüketiminin gelecek yıl sadece %0,4 oranında artması bekleniyor.
Avrupa'da gaz tüketimi, sanayi sektöründeki %15'lik bir düşüşün etkisiyle bu yılın ilk sekiz ayında 2021'in aynı dönemine kıyasla %10 düştü.
Rus boru hattından Avrupa'ya gaz arzı bu yıl azaldı ve Rusya'dan Almanya'ya giden Kuzey Akımı 1 boru hattının Eylül ayı başlarında kapatılmasından ve boru hattı sisteminde geçen hafta sızıntıların bulunmasından sonra artık sadece bir damla.
Moskova, Ukraynalı enerji şirketi Naftogaz'a yaptırım tehdidinde bulunursa, Avrupa'ya giden son işleyen Rus gaz tedarik yollarından biri kapatılabilir ve kritik kış ısıtma mevsimi başlarken enerji krizini şiddetlendirebilir.
Avrupa, kısmen artan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı yoluyla bu yıl Rus boru hattı gazının boşluğunu doldurmaya çalışıyor .
IEA, Avrupa'nın LNG ithalatının bu yıl 60 milyar metreküpten (bcm) fazla veya küresel LNG ihracat kapasitesi ilavelerinin iki katından fazla artacağını tahmin ediyor.
Bu, Asya'nın LNG ithalatının, Avrupa'daki yüksek gaz fiyatları ve daha fazla kargo çekmesi nedeniyle 2022'nin geri kalanında geçen yıla göre daha düşük seviyelerde kalabileceği anlamına geliyor.
Bununla birlikte, Çin'in LNG ithalatı, 2021'in başlangıcından bu yana imzalanan bir dizi yeni sözleşme uyarınca gelecek yıl artabilirken, ortalamadan daha soğuk bir kış da kuzeydoğu Asya'dan ek talebe yol açarak pazardaki sıkışıklığı daha da artıracak.

IEA, Rusya'nın Avrupa'ya arzı 1 Kasım'dan itibaren tamamen durursa, LNG arzı sağlam kalırsa AB gaz depolamasının Şubat ayında %20'den az dolu olacağını söyledi. Ancak LNG arzı düşük seviyelere düşerse, Şubat ayına kadar %5 dolu olabilir.
Şu anda, AB gaz depolama seviyeleri %88'den fazla dolu:14 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page