top of page

Küresel gaz piyasaları yeniden dengeleniyor, 2023- IEA'da sıkı kalacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, küresel gaz piyasalarının kademeli olarak yeniden dengelenmekte olduğunu ancak Rusya'nın Avrupa'ya boru hattı gazı sevkiyatının azalması nedeniyle 2023'te sıkı kalmasının beklendiğini söyledi.
Avrupa ve küresel gaz piyasaları, 2022'de Rusya'nın Avrupa Birliği'ne boru hattı gazı teslimatlarını %80 azaltarak küresel bir enerji krizini tetiklemesiyle büyük bir arz şoku yaşadı.
Ilıman hava, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatındaki artış ve gaz talebindeki güçlü düşüş, Avrupa'nın deposunu %60 dolu bırakan şoku hafifletmeye yardımcı oldu.
IEA, üç aylık gaz piyasası raporunda, "Yaz öncesinde azalan piyasa gerilimleri ve nispeten iyi stoklanmış depolama sahaları, arz güvenliği konusunda temkinli bir iyimserlik için nedenler" dedi.
Raporda, "2023'te gaz piyasaları için iyileştirilmiş görünüm, gelecekteki oynaklığa karşı bir garanti değil... küresel gaz arzı 2023'te sıkı kalmaya ayarlandı ve küresel denge alışılmadık derecede geniş bir belirsizlik yelpazesine tabidir."
Kurak bir yaz, daha düşük LNG mevcudiyeti ve Rusya'nın Avrupa'ya yaptığı teslimatlarda daha fazla düşüş olasılığı gibi olumsuz hava koşullarını içeren riskler, piyasa gerilimlerini ve fiyat oynaklığını yenileyebilir.
Avrupa'da gaz tüketimi, 2022/23 ısıtma sezonunda %16 veya 55 milyar metreküp (bcm) gibi rekor bir düşüş yaşadı.
Raporda, AB'nin 2023/24 ısıtma sezonunun başlangıcında %90'lık depolama hedefine ulaşması için 2022 yazında görülen depolama enjeksiyon seviyesinin yalnızca yarısına ihtiyacı olduğu belirtildi.
LNG şu anda Avrupa'nın gaz ithalatının üçte ikisini oluşturuyor ve 2022/23 ısıtma sezonunda gaz talebinin yaklaşık üçte birini karşılıyor. Avrupa LNG ithalatı ısıtma sezonunda %25 veya 20 bcm arttı ve Amerika Birleşik Devletleri ek arzın %45'inden fazlasını tedarik etti.
Ancak küresel LNG arzının 2023'te yalnızca %4 (veya 20 bcm'nin üzerinde) artacağı tahmin ediliyor ve bu, Rusya'nın Avrupa'ya boru gazı tedariğinde beklenen azalmayı dengelemek için yeterli olmayacak.
Öte yandan, Çin'in 2022'de %20 azalarak Avrupa'ya daha yüksek LNG akışını sağlayan LNG ithalatı, artan iç talebin desteğiyle Mart ayında toparlandı.

Çin'e LNG girişinin %10-15 artması bekleniyor
IEA, 2022 ile karşılaştırıldığında, ancak 2021 seviyelerinin altında kalacağını söyledi.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page