top of page

Küresel piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

Küresel piyasalar bir yandan Tayvan'daki jeopolitik gelişmeleri izlerken, ABD'de bu hafta açıklanacak enflasyon verilerine odaklandı. ABD’de açıklanacak kritik enflasyon verileri öncesi uzmanlar fiyat artışlarının tepe noktaya ulaşıp ulaşmadığı konusunda ayrışıyor.


ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde artması Fed’in agresif faiz artışlarını sürdüreceği beklentisini destekledi.

Wall Street endeksleri ile Avrupa Borsaları Fed politikalarına ilişkin endişelerde haftanın son işlem günü düşüş kaydetti. S&P 500 yüzde 0,16, Nasdaq 100 yüzde 0,78 geriledi.

Bununla birlikte, S&P 500 ve Nasdaq 100 aralıksız üçüncü haftalık yükselişlerini geride bıraktı ve Nisan'dan bu yana en uzun yükseliş serilerini elde etti.

Yeni haftanın ilk vadeli işlemlerinde ABD hisse senedi endeksleri hafif ekside.

Tayvan-Çin geriliminin de izlendiği Asya’da endeksler ekside. Japon Nikkei 225 ise olumlu ayrışıyor. Geçen haftanın tamamında 18 baz puan artan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 2,82’nin altına indi. Bloomberg Dolar Endeksi ABD istihdam verileri sonrası Cuma gününü yüzde 0,64 yükselişle tamamladıktan sonra bu sabah 1.275’te, yatay.


8 görüntüleme0 yorum
bottom of page