top of page

Küresel piyasalar ABD tatili sonrası yön arayışındaKüresel piyasalarda ABD borsaları haftanın ilk işlem gününde Bağımsızlık Günü nedeniyle tatil olduğundan Asya borsaları güne ABD borsalarından yön bulamadan başladı.

Küresel piyasalar ABD piyasalarının tatilden döndüğü işlem gününde fiyatlamalar için yön arıyor.


Asya Borsalarının çoğu, Çin'in teknoloji sektörünü daha sıkı düzenlemelere tabi tutacağına yönelik endişelerin de etkisiyle karışık bir görünüm sergiledi.


Avustralya'da Merkez Bankası kararı izlendi. Avustralya Merkez Bankası politika faizini sabit tutarken, parasal genişleme programında geçici bir uzatmaya gitti. Banka Eylül'de son bulacak olan mevcut parasal genişleme turunun ardından Kasım ayı ortasına kadar haftalık 4 milyar Avustralya doları tutarında uzun vadeli varlıkları alımını planlıyor.


ABD vadelilerinde ise haftanın ikinci işlem gününde yatay bir görünüm söz konusu.


Yeni Zelanda doları, ülkenin merkez bankasından gelen sıkılaştırma mesajlarıyla değer kazandı. Koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesinin beklendiği İngiltere’de de sterlin yükselişe geçti. Sterlin/dolar iki günde toplam yüzde 0,4 yükseliş kaydetti.OPEC+ anlaşmazlığı


Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yaşanan ve OPEC+’ın petrol üretim artışının önüne geçen anlaşmazlık piyasaları gerdi.


Yaşanan anlaşmazlık bir fiyat savaşına neden olma riski taşırken, enflasyon endişelerinin gölgesindeki küresel ekonomik toparlanma istikrarı ve üreticilerin petrol piyasası üzerinde sağladığı kontrolü tehlikeye atıyor.


Irak Petrol Bakanı İhsan Abdül Cabbar, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Bir fiyat savaşı istemiyoruz. Petrol fiyatlarının mevcut seviyelerinden yükselmesini de istemiyoruz” dedi.


Biden yönetimi de kartele üretim artışı konusunda uzlaşma çağrısı yaptı. BAE, Suudi Arabistan ile yaşadığı bir önceki anlaşmazlık sürecinde, Aralık 2020’de kartelden ayrılmayı değerlendirmiş ancak konu tatlıya bağlanmıştı. UBS’e göre Brent petrol Eylül ayına kadar 80 dolar seviyesine çıkabilir.

8 görüntüleme0 yorum
bottom of page