top of page

Küresel piyasalar Fed'in 2 numarasının sözleriyle dalgalandı

Çin’de açıklanan veriler ekonominin ekim ayında daraldığını ortaya koydu. Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard yakın zamanda daha düşük boyutta faiz artışlarına geçilmesi gerektiğini söyledi ama ‘daha yapacak çok işimiz var’ diye ekledi.

Wall Street endeksleri beklenti altı enflasyon verisi ile geçen hafta görülen güçlü performansın ardından, bu haftanın ilk işlem gününde düşerken Fed Başkan Yardımcısı Brainard’ın ifadeleri her ne kadar faiz artırım boyutlarının azaltılması için bir çağrı içerse de “daha yapılacak çok iş olduğu” vurgusu yatırımcıları tedirgin etti.

ABD’de işlem gören Çinli şirketlerin hisseleri, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in ilk yüz yüze görüşmesinden ılımlı mesajlar çıkmasının ardından yükselişlerini üçüncü güne taşıdı.

Bu sabah ABD vadelileri ile Asya endeksleri artıda.


ABD 10 yıllık tahvil getirisi pazartesi günü 4 baz puan artışla yüzde 3,85’ten kapandıktan sonra bu sabah yüzde 3,87’de. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,23 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi 1.279’da, yatay.

Brainard: Yakında daha yavaş bir artış hızına geçmek muhtemelen uygun olacaktır


Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, bankanın yakın zamanda faiz artırım büyüklüklerini azaltması gerektiğini söyleyerek önümüzdeki ayki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 75 yerine 50 baz puan faiz artırılmasından yana olduğunun sinyalini verdi.

Brainard, “Yakında daha yavaş bir artış hızına geçmek muhtemelen uygun olacaktır. Ama asıl vurgulanması gereken şeyin şu olduğunu düşünüyorum: Çok şey yaptık ama yapacak daha çok işimiz var” ifadelerini kullandı. Gerçekleştirilen sıkılaştırma adımlarının gecikmeli etkileri olacağının altını çizen Brainard, “daha ölçülü ve daha veri odaklı bir faiz artış hızına geçmenin mantıklı bir adım olacağını” belirtti.


Yatırımcılar Fed’in 13-14 Aralık tarihli yılın son FOMC toplantısında 50 baz puan faiz artıracağını fiyatlıyor.

75 baz puanın altında bir adım beklentisi Fed Başkanı Jerome Powell’ın ay başında daha yüksek bir nihai faize, daha küçük artışlarla ulaşılacağını duyurmasının ardından ortaya çıkmış; geçen hafta açıklanan ekim ayı tüketici enflasyon verisinin tahminlerin altında kalmasıyla daha da güç kazanmıştı.

Brainard’dan önce, pazar günü konuşan Fed Guvernörü Christopher Waller Fed’in faiz indirimlerini sona erdirmeden “gidecek daha yolu olduğunu” belirterek şahin olarak değerlendirilen ifadeler kullanmıştı.

10 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page