top of page

Küresel Piyasalar Fed Kararı ile Rahatladı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) varlık alım azaltımlarını finansal piyasaların beklediği düzeyde gerçekleştireceğini açıklaması sonrası küresel borsalar rekor seviyelere yaklaştı. Fed, aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında her ay 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurdu. Buna göre Fed aylık Hazine tahvili alımlarını 10 milyar dolar, ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını da 5 milyar dolar azaltacak.


Fed’in varlık alım azaltımlarını finansal piyasaların beklediği düzeyde gerçekleştireceğini ve faiz artırımları konusunda sabırlı davranacağını açıklaması sonrası küresel Borsalar rekor seviyelere yaklaştı.


MSCI Dünya Endeksi yüzde 0,12 yükselişle tarihi zirvesine ulaştı. ABD’de S&P 500 endeksi günü yüzde 0,65, Nasdaq 100 de yüzde 1’in üzerinde tırmanışla günü rekorda tamamladı. Dow Jones ve Russell 2000 de rekor tazeledi. Bu sabah vadeli işlemlerde yükseliş sürüyor.

Asya’da Japon Nikkei, Çin CSI 300 ve Güney Kore endeksleri artıda.


Asya’da Japon Nikkei, Çin CSI 300 ve Güney Kore endeksleri artıda.

Fed kararının ardından ABD’de getiri eğrisi de dikleşti.

Quadratic Capital CIO’su Nancy Davis, varlık alım azaltımının başlamasının mantıklı olduğunu ve bu sürecin getiri eğrisinin dikleşerek normalleşmesini sağlayacağını öngördü.

Bu arada ABD Hazinesi 5 yılı aşkın bir sürenin ardından ilk kez uzun vadeli tahvillerde çeyreklik satış tutarını azalttı. Dün 5 baz puan yükselişle kapanan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 1,60’ın hemen altında, yatay.


14 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page