top of page

Küresel piyasalar Fed yetkililerinin açıklamalarıyla dalgalandı


Küresel piyasalarda fiyatlamalar

Fed üyelerinin faiz artırımları ile varlık alımlarının azaltılmasına yönelik açıklamalarını izleyen küresel Borsalar dalgalı bir seyir izledi.


Yeni işlem gününde Asya borsalarında yatay hareketler görülürken, ABD vadelileri de ilk işlemlerde sınırlı pozitif bir görüntü çizdi.


Çarşamba günü Wall Street endeksleri karışık bir tablo ortaya koymuştu. Dow Jones yüzde 0,21, S&P 500 yüzde 0,11 düşerken, Nasdaq 100 hafif artıda kapatmayı başardı.


ABD 10 yıllık tahvil getirisi Çarşamba günkü yükselişini sürdürdü. Getiri yüzde 1,48 seviyesinde. Dolar Endeksi ise (DXY) yatay pozitif.


Odakta Fed yetkililerinin açıklamaları var

Küresel piyasaların odağında Fed yetkililerinin açıklamaları bulunuyor. Piyasa aktörleri Haziran ayı toplantısının ardından Fed Başkanı Jerome Powell'ın varlık alımlarının tartışılmasına yönelik mesajları ve St Louis Başkanı James Bullard'ın Başkan Powell'ın bu tartışmayı resmen başlattığını söylemesinden bu yana bu konuda gelen mesajları yakından izliyor.


Konuyla ilgili son olarak Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan açıklamalarda bulundu.


Bostic, Amerikan Merkez Bankası’nın 2022 sonuna kadar faiz artırmasını beklediğini, varlık alımlarının azaltılması kararının da gelecek birkaç ay içinde alınabileceğini söyledi.


Çarşamba günü Bloomberg News’a konuşan Kaplan ise, Fed’in varlık alımlarını azaltma eşiğine insanların düşündüğünden daha erken ulaşacağını tahmin etti. Kaplan, “İnsanların düşündüğünden daha hızlı olmasını beklediğim kayda değer ilave toparlanma görüldükçe ve pandemi etkisi ortadan kalktıkça, risk yönetimi açısından hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını ayarlamanın çok daha faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.


Bugün de Atlanta Fed Başkanı Bostic ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker TSİ 16:30’da Official Monetary and Financial Institutions Forum tarafından düzenlenen panelde konuşacak.


New York Fed Başkanı John WilliamsTSİ 18:00’de, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Dallas Fed Başkanı Kaplan da TSİ 20:00’de konuşacak. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de TSİ 16:00 ve 23:00’de açıklamalarda bulunacak. Fed TSİ 23:30’da banka stres testlerinin sonuçlarını yayınlayacak.

16 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page