top of page

Küresel piyasalar son çeyreğe düşük iştahla giriyor


Enerji krizi küresel piyasalarda fiyatlamalar üzerindeki olumsuz etkisini sürdürüyor. Küresel piyasalar yılın son çeyreğine düşük iştahla başlıyor. Yatırımcılar yılın son çeyreğine düşük risk iştahı ile giriyor. Asya Pasifik hisseleri ve Amerikan vadelilerinde kayıp sürüyor.

S&P 500’ün Mart 2020’den bu yana en sert aylık kaybı yaşadığı Eylül ayının ardından vadeliler yüzde 0,6 düşüşle ekside açılışa işaret ediyor. Nasdaq 100 vadelilerinde de yüzde 0,5 kayıp izleniyor. Japon Borsaları Topix ve Nikkei 225 endekslerinde arz zinciri endişeleriyle elektronik ihracatçısı şirketleri öncülüğünde yüzde 2’nin üzerinde kayıp söz konusu.

Dolar Endeksi yükselişini yüzde 0,1 ile sürdürüyor. Euro/Dolar 1,16 altında yatay seyrediyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir baz puan düşüşle yüzde 1,48 seviyesinde.

Petrol altıncı hafta üst üste haftalık yükselişe gidiyor. ABD ham petrolü yüzde 1 haftalık yükselişle 75 dolara yakın işlem görüyor. Çin haberiyle bir ara yüzde 10’a kadar yükselen petrol fiyatlarını perşembe günü Beyaz Saray’ın “yükselen petrol fiyatları endişe kaynağı” ki açıklaması geri çekmişti. Enerji krizi risk iştahını bozmaya devam ediyor Ekim ayında resmi olarak ısınma mevsimine girilirken Avrupa’da doğalgaz ve elektrikte fiyat artışı olarak yansıyan enerji krizi derinleşmek üzere. Konuya yakın kaynaklara göre Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng kamu enerji şirketlerine “ne pahasına olursa olsun tedarik sağlamaları” talimatını verdi.

Böylece küresel enerji kısıtlılığını en şiddetli hisseden Avrupa, enerji tedarikinde agresif Çin baskısıyla da karşı karşıya kalacak. Çin’in bu adımının Avrupalı hükümetler ve vatandaşlar için kötü haber olduğunu belirten Gas Vista LLC. Başkanı Leslie Palti-Guzman, “Avrupa kış boyunca artan gaz ve elektrik fiyatlarıyla boğuşacak” değerlendirmesini yaptı.

Pandemiden toparlanmanın tetiklediği yüksek taleple birlikte azalan gaz ve kömür stoklarının Avrupa santrallerinde elektrik üretimini zorlaştırması enerji fiyatlarını da yukarı çekiyor. Almanya’da megavat/saat başına elektrik fiyatı 130 euro ile rekor seviyeye çıktı.

Rus gazının geldiği Mallnow’daki doğalgaz ihaleleri sınırlı bir tedarike işaret ediyor. Avrupa için gösterge doğalgaz fiyatı olan Hollanda TTF kasım vadeli doğalgaz kontratı megavat/saat başına 97,8 euro ile yeni zirvesinde seyrediyor.

13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page