top of page

Küresel piyasalara Çin morali


Küresel piyasalar ABD Merkez Bankasının (Fed) yarınki toplantı kararını beklerken Çin’den gelen haberle iştahını artırdı.


Covid vakalarının artması nedeniyle sıkı tedbirler alan Çin’de ekonomik faaliyetlerde keskin düşüşler olmuştu. Kademeli olarak gevşetilen süreç, önceki haftalarda iyice esnetildi ve ekonomik faaliyetlere hız verildi.


Şubat 2022’de 50 büyüme eşiğinin altına inen imalat PMI göstergesi, Haziran ve Eylül’de bu eşiğe tekrar çıksa da dengeli bir gidişat sağlayamadı. Bugün açıklanan 2023’ün ilk ayına ait imalat PMI göstergesi 50,1’e çıkarak yeniden büyüme bölgesine geçti.


Hizmet tarafındaki toparlanmanın daha güçlü olduğu görüldü hizmet PMI 54,4’e yükseldi.


Resesyon korkuları azalıyor


2022’nin ilk yarısında ABD’de ikinci yarsında ise Avrupa ve diğer ülkelerde giderek hissedilen ekonomik yavaşlamanın 2023’te daha da şiddetlenmesi bekleniyordu. Ancak yılın ilk ayında hem ekonomik aktivite hem de enflasyon tarafında beklentilerden iyi sonuçlar geldi. Veriler, piyasalardaki kaygıyı da azaltmaya başladı.


Gözler Fed toplantısında


Yarın gerçekleşecek toplantı öncesinde dolar endeksi 102 üzerinde işlem görürken euro/dolar 1,0830’a geriledi. Ons altın 1.915 dolar ve Brent petrol 84 dolardan işlem görüyor. Fed’in açıklamalarının bu yıl içinde faiz indirimi beklentilerini azaltması durumunda Kasım itibarıyla sert düşüş yaşayan dolarda bir miktar toparlanma görülebilir. Ancak piyasalar bu yılın sonlarına doğru ilk faiz indiriminin geleceği düşüncesinde. Bunu bilen Fed’in netliği belirleyici olacak.

11 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page