top of page

Küresel piyasalara Fed tahminleri yön veriyor

Opsiyon piyasalarında alınan pozisyonlar Fed’in bu yıl faiz indirmesi yönündeki beklentilerin azaldığına işaret etti. Morgan Stanley de Fed’den Temmuz'da 25 baz puan faiz artışı bekliyor.


Küresel piyasalarda Fed ile ilgili tahminler ve Çin’in yuan sabitleme adımının etkileri izleniyor. Çin Başbakanı Li’nin ikinci çeyrekte daha güçlü büyüme beklediğini açıklaması da piyasaları destekledi.

Onshore yuan Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) yuan sabitlemesini beklentilerin üzerinde belirlemesinin ardından dolara karşı bir ara yüzde 0,5 değer kazandı.

Hong Kong’da işlem gören teknoloji hisselerine gelen alımlar ise genel olarak Asya endekslerini yukarı çekti. Haftanın ilk işlem gününde Fed’in faiz artışlarının ABD ekonomisini resesyona sokabileceği endişelerinin canlanmasıyla düşen ABD Borsaları ise vadeli işlemlerde bu sabah bir miktar toparlandı.


Bloomberg Dolar Endeksi hafif geriledi. ABD 2 yıllık tahvil getirisi de 6 baz puan kayıpla işlem görüyor.

Morgan Stanley’den Fed tahmini Morgan Stanley, Fed Başkanı Powell’ın geçen haftaki mesajlarının ardından Temmuz ayında 25 baz puan faiz artışı beklediğini duyurdu. Bankanın, aralarında Ellen Zentner’ın da olduğu ekonomistleri, beklentilerinde 2023’ün sonuna kadar yüzde 5,375’lik efektif federal fonlama oranına yukarı yönlü bir revizyon gerçekleştirdi. Ekonomistler 2024 sonunda ise efektif fonlama faizinin yüzde 4,375 seviyesinde olmasını bekliyor. Notta, Powell’ın “faiz oranlarını yükseltmek mantıklı olabilir, ancak bunu daha ılımlı bir hızda yapmak” ve “komitedeki insanlar faiz oranlarını bir veya iki kez artırmanın uygun olacağına inanıyor” ifadelerine atıfta bulunuldu.


10 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page