top of page

Küresel piyasalarda Çin gündemi

Çin ekonomik verileri kötüleşen görünüme işaret ederken Çin Merkez Bankası faiz indirdi. Veriler ve karar sonrası yuan zayıflarken Çin tahvilleri ralli yaptı.Çin verileri ve faiz indiriminin ardından yuan kasım ayının en düşük seviyesine gerilerken Çin tahvilleri ise ralli yaptı. Offshore yuan dolara karşı yüzde 0,5’e kadar düşüş yaşadı ve dolar/yuan kuru 7,30’u aştı.

Çin 10 yıllık tahvil getirisi ise yedi baz puan düşüşle yüzde 2,56’ya indi ve Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesinde fiyatlandı. Asya Pasifik hisse senedi endeksleri arasında da Çin olumsuz ayrışıyor.

Yıllıklandırılmış çeyreklik büyüme verisi ikinci çeyrekte yüzde 6 ile beklentileri ikiye katlayan Japonya’da ise Nikkei 225 endeksi pozitif seyrediyor.

Amerikan hisse vadelileri pazartesi günkü pozitif endeks kapanışlarını takip ediyor. Pazartesi gününü yüzde 1’in üzerinde artıda kapatan Nasdaq 100 vadelileri sabah saatlerinde yüzde 0,3 yükseliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.237 puan ile yatay. Merkez bankası acil toplanacak olan Rusya’da ise ruble yüzde 3’e yakın kazanç kaydediyor. Dolar/ruble 98 seviyesinin hemen altında. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,19’da yatay seyir izliyor.


7 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page