top of page

Küresel piyasalarda "Bir veri Fed'i vazgeçirmez" sözü yankılanıyor

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, faizlerin en az yüzde 5-5,25’e yükseltmesi gerektiğini belirtti ve bu oranları “yeterince kısıtlayıcı” hedefi için “asgari seviye” olarak nitelendirdi. Bullard'ın bu sözleri riskli varlıklar üzerinde baskı yarattı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın açıklamaları sonrası, piyasalar Fed’in enflasyonla mücadelesini agresif bir şekilde sürdüreceği beklentisi içine girerken, Borsalar ve tahviller değer kaybetti.

Büyümeye odaklı petrol ve bakır fiyatları geriledi, dolar yükseldi. ABD’de S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri bir ara yüzde 1’i aşan günlük düşüler yaşadıktan sonra kayıplarının bir kısmını telafi ederek sırasıyla yüzde 0,31 ve yüzde 0,19 düşüşle kapandı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi 7 baz puanın üzerinde yükselişle yüzde 3,76’dan kapandı.

ABD ham petrolünün varili yüzde 4,25, Brent petrolün varili yüzde 3,10 geriledi. Brent altı haftanın ardından ilk kez 90 doların altında işlem gördü. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,43 yükselişle 1.279’dan kapandıktan sonra yeni işlem gününde eksiye geçti.

S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri çok hafif artıda. Asya’da Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng artıda, Çin CSI 300 ise yatay.


Asya’da Bullard’ın açıklamalarının etkisinin sınırlı kalmasında Çin’de Kovid önlemlerinin gevşetilmesine yönelik artan umutlar, Goldman stratejistlerinin Hong Kong hisseleri için tavsiye yükseltmesi gibi gelişmeler etkili oldu. Kuzey Kore’nin bu sabah kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirmesi de piyasalar üzerinde fazla bir etki yapmadı.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page