top of page

Küresel piyasalarda 'değer' hisselerine kayış teması

all Street'te fiyatları finansal performansına göre ucuz kalmış değer hisselerinin olumlu ayrıştığı izlendi.

Küresel piyasalarda yeni yılın üçüncü işlem günü düşük iştahla başlarken, değer hisseleri olarak bilinen varlıkların pozitif ayrışması dikkat çekti.

Salı günü ABD’de S&P 500 endeksi günü çok sınırlı bir kayıpla tamamlanırken bu sabah vadeli işlemlerde ABD endekslerinin gerilemeye devam ettiği görüldü. Asya Borsalarının geneli de ekside. Salı günü dolara karşı 2017’den bu yana en düşük seviyesine gerileyen Japon yeni, bu sabah bir miktar yükseldi. Japon Nikkei endeksi yatay seyrederken, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 endeksleri geriledi.

OPEC+ üyelerinin petrol üretim artışını şubat ayında planlandığı seviyede yani günlük 400 bin varil olarak gerçekleştirme kararının ardından Salı günü yüzde 1,20 yükselişle 77 dolar sınırında kapanan ham petrolün varil fiyatı bu sabah geriledi.


Salı günü yüzde 1,29 yükselen Brent petrolün varil fiyatı da 80 dolar sınırında işlem görmeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 1,64’lere inmiş durumda. Salı günü yatay seyrederek 1.179’dan kapanan Bloomberg Dolar Endeksi fazla değişim göstermedi.

Wall Street'te 'değer' hisselerine kayış

Tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş Wall Street’de işlem gören teknoloji hisselerine satış gelmesine neden oldu. Nasdaq 100 endeksi günü yüzde 1,35 kayıpla tamamladı.

Nasdaq’ın düşüşünde Zoom Video Communications Inc. ve Tesla’daki sert geri çekilmeler etkili oldu. Piyasa ortalamasının üzerinde satış ve kar artışı elde etmesi beklenen büyüme hisselerin ağırlıklı olduğu ARK Innovation borsa yatırım fonu bir ara yüzde 7’nin üzerinde düşüş kaydetti.

Fiyatları finansal performansına göre ucuz kalmış değer hisseleri ise dün olumlu ayrıştı. Russell 1000 Value endeksi yüzde 1’e yakın yükselirken, Russell 1000 Growth endeksi yüzde 1’in üzerinde düştü.

FBB Capital Partners Araştırma Direktörü Mike Bailey, “10 yıllık tahvil getirisi yanıyor ve bu durum piyasa ortalamasının üzerinde satış ve kar büyümesi elde etmesi beklenen hisselere yönelik algıyı baskılıyor olabilir, özellikle de teknoloji ve yarı iletkenler gibi pahalı olanları” değerlendirmesini yaptı.

Miller Tabak + Co Baş Piyasa Stratejisti Matt Maley, “ABD tahvil getirilerinde pazartesi yaşanan büyük sıçramanın çok net bir katalizörü yoktu. Yükselişin salı günü devam etmesi ve hatta genişlemesi sonucunda hisseler en sonunda tepki verdiler” dedi.

Cornerstone Macro LLC Opsiyon Direktörü Danny Kirsch de “Tahvil getirilerindeki bu yükseliş tüm bu hisseleri daha az cazip hale getiriyor. Getiriler yükselmeye devam ederse, satışların süreceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.1 görüntüleme0 yorum
bottom of page