top of page

Küresel piyasalarda dikkatler yine tahvil getirilerinde

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günkü 6 baz puanlık gerilemenin ardından yeni işlem gününde yeniden yüzde 3’ün üzerine çıktı.


Küresel piyasalarda yeni işlem gününde manşetlerde yine tahvil getirileri var.

Asya Borsaları Çin teknoloji hisselerindeki yükseliş ve Japon yenindeki zayıflığın ihracatçı şirket hisselerini desteklemeye devam etmesiyle artıda.

Japon Nikkei 225 yüzde 1'e, Hong Kong Hang Seng ise yüzde 2'ye yakın değer kazandı.

Hang Seng Teknoloji Endeksi, Çin’de Tencent ve NetEase dışındaki yerli online oyun geliştiricisine 60 yeni oyun için izin vermesi üzerinde tırmanışa geçti. MSCI Asya Pasifik Endeksi de teknoloji hisselerinin desteğiyle bir ara yüzde 1’in üzerinde yükseldi.

ABD vadeli endeksleri düşerken, Avrupa vadelileri artıda. ABD 10 yıllık tahvil getirisi dünkü 6 baz puanlık gerilemenin ardından bu sabah yeniden yüzde 3’ün üzerine çıktı.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,27 yükselişle 1.235 seviyesinden işlem gördü. Türk lirası dolara karşı günlük yüzde 0,54 kayıpla en çok düşen gelişmekte olan ülke para birimi durumunda.

Petrol fiyatlarında ABD’de yaz aylarında araç kullanımının artması beklentisi ile Çin’de Kovid-19 önlemlerinin gevşetilmesinin talep üzerindeki etkileri takip ediliyor.


Bloomberg'in haberine göre, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) açıkladığı veriler ABD benzin stokları geçen hafta 1,82 milyon varil artış kaydettiğini ortaya koydu. Ancak stoklar hala 9 yılın en düşük mevsimsel seviyelerinde. ABD ham petrolün varil fiyatı 119 doların üzerinde, 3 ayın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor.


3 görüntüleme0 yorum
bottom of page