top of page

Küresel piyasalarda dolar güçleniyor

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in G-20 zirvesine katılmayı planladıkları yönündeki haberler küresel piyasalarda jeopolitik risk fiyatlamasını yükseltirken dolarda güvenli liman alımlarını da destekledi.

Fed üyelerinin açıklamaları ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G-20’ye katılma planlarının jeopolitik tansiyonu artırması dolar artışında rol oynarken ABD tahvil getirileri de yükseliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 primle yükselişini üçüncü işlem gününe taşıyor. Birçok gelişen ülke para birimi dolara karşı kayıp yaşıyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi üç baz puan yükseldi ve yüzde 2,91’de.

Asya Pasifik hisse senetlerindekayıpların bir kısmı telafi edilirken MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0,2 düşüyor. Wall Street Borsalarında Perşembe günkü hafif yükselişin ardından vadeliler ekside. ABD ham petrolü gerilerken ons altında da sınırlı kayıplar söz konusu.


Fed'in para politikası hakkında son olarak konuşan üç yetkiliden karışık sinyaller geldi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard Eylül'de 75 baz puanlık artışı desteklerken Kansas City Fed Başkanı'ndan güvercin bir yorum geldi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise 50 ve 75 baz puanlık artışa açık olduğunu belirtti.

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page