top of page

Küresel piyasalarda iştah arttı

ABD'de Temmuz ayında enflasyonun beklentilerin altında kalması, Fed'in sıkılaşma patikasında daha da agresif davranmayacağı beklentilerini desteklerken, küresel piyasalarda da risk iştahı yükseldi. Bununla birlikte iki Fed yetkilisi verinin para politikası patikasını etkilemeyeceğini savundu.


ABD’de beklentinin altında kalan enflasyon verileri Fed’in faiz artırımlarında daha az agresif davranabileceği beklentilerini desteklerken, küresel piyasalarda risk alma iştahı da arttı.

Wall Street’te S&P 500 yüzde 2,13 yükselişle Mayıs başından bu yana en yüksek seviyeden kapanırken, Nasdaq 100 yüzde 2,85 yükseldi ve Haziran'daki dip seviyesinin yüzde 20 üzerine çıktı. VIX endeksi Nisan ayından bu yana ilk kez 20 seviyesinin altına geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong ve Çin teknoloji hisselerinin desteğiyle yüzde 1’in üzerinde yükseldi. Japonya’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı. Çin ve Hong Kong Borsaları sırasıyla yüzde 1,5 ve yüzde 1,8 artıda.

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de yukarı yönlü seyrediyor.

Çarşamba günü bir ara Mart 2020’den bu yana en sert günlük düşüşünü yaşan Bloomberg Dolar Endeksi günü yüzde 1 kayıpla noktaladı. Endeks bu sabah hafif artıda. Kısa vadeli ABD tahvil getirileri Çarşamba günü Fed beklentileri ile biraz geriledi.

Altının ons fiyatı gerilerken, petrol fiyatları yükseldi.


Fed yetkilileri temkinli

ABD’de tüketici fiyatları Temmuz ayında yüzde 8,5 ile hem yüzde 8,7 seviyesindeki Bloomberg anketi tahmininin hem de yüzde 9,1 seviyesindeki haziran ayı artışının altında bir yükseliş kaydetmişti.

Enflasyonun hız kesmesinde benzin fiyatlarındaki düşüş etkili olurken, gıda fiyatlarının 1979’dan bu yana en güçlü yükselişi yaşaması ve kiraların tırmanışını sürdürmesi dikkat çeken ayrıntılar oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, açıklanan enflasyon verisinin “ekonomik planlarının işlediğini” gösterdiğini söyledi. Biden, “İstihdamın arttığı ve Amerikalıların çalıştığı daha güçlü bir işgücü piyasası ve enflasyonun ılımlılaşmaya başladığına dair bazı işaretler görüyoruz” dedi.

Veriler Fed’in üzerinde faizleri agresif şekilde artırma baskılarını da azaltan bir gelişme olarak da yorumlandı. Ancak Çarşamba günü açıklamalarda bulunan iki Fed yetkilisi verinin para politikası patikasını etkilemeyeceğini savundu.

Pandemi öncesinde merkez bankasının en güvercin üyesi olan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, çarşamba günü yaptığı açıklamada, faizlerin bu yıl sonuna kadar yüzde 3,9, gelecek yıl sonuna kadar da yüzde 4,4’e yükselmesini istediğini söyledi. Kashkari enflasyon verisi için “Beklentimi değiştirecek bir şey görmüyorum” dedi.

Ayrı bir etkinlikte konuşan Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise veriyi olumlu bulsa da enflasyonun hala “kabul edilemeyecek kadar yüksek” olduğu değerlendirmesini yaptı. Evans, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürene kadar bu yılın kalanında ve gelecek yıl da faiz artırımlarının sürmesini beklediğini söyledi.

11 görüntüleme0 yorum
bottom of page