top of page

Küresel piyasalarda merkez haftası

Küresel piyasalarda dikkatler Çarşamba günü açıklanacak kritik Fed kararına çevrildi. Fed ile birlikte Japonya ve İngiltere merkez bankalarının kararları da yakından izlenecek.Bu hafta küresel piyasalar Fed, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası'nın faiz kararlarına odaklandı.

Haftanın ilk işlem gününde Asya’da hisse senedi endeksleri genel olarak düşüşte. Japonya’da piyasalar resmi tatil nedeniyle işleme kapalı. Hong Kong Hang Seng ekside. Çin CSI 300 bir ara yılın en düşük seviyesini test ettikten sonra toparladı. Düşüşler teknoloji hisseleri öncülüğünde gerçekleşiyor.

Cuma günü ABD’de Nvidia Corp. ve Meta Platforms Inc. hisseleri yüzde 3,5’in üzerinde kayıp yaşamış, Wall Street endeksleri günü yüzde 1’in üzerinde gerileyerek tamamlamıştı. ABD vadeli endeksleri ise hafif artıda.

Geçen haftayı yüzde 0,4 düşüşle tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay. Petrol fiyatları, OPEC+’nın arz kesintilerinin piyasayı sıkılaştırmasıyla yükselişte. Brent’in varil başına 95 dolara doğru ilerlerken, aralıksız yükselişini üçüncü güne taşıyor.

Petrol fiyatlarında gözler Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman’ın bugün krallığın ham petrol politikası ve görünümü hakkında yapacağı konuşmada olacak.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page