top of page

Küresel Piyasalarda Tatil Rehaveti

Küresel piyasalar ABD ve Avrupa'nın Noel tatilinde olması nedeniyle düşük işlem hacmine sahne oluyor. Küresel piyasalarda Tesla'nın patronu Elon Musk'ın hisse senetlerinde kitlesel panik yaşanabileceğine ilişkin uyarıları dikkat çekti.
ABD, Avrupa ve İngiltere’nin Noel tatilinde olduğu bugünde Asya piyasaları aksiyonu sürüklerken düşük hacimli hareketler dikkat çekiyor.
Sabah saatlerinde endekslerde görülen yükselişlere rağmen risk alma iştahı ise Çin’deki Kovid endişeleri sebebiyle düşük.
Hong Kong, Avustralya ve Singapur endeksleri de bugün işlem görmüyor.
Tatil öncesi ABD Borsaları cuma gününü ılımlı yükselişlerle kapamıştı. Ancak MSCI küresel hisse senetleri endeksi yılı 2008’den bu yana en sert düşüşle kapamaya hazırlanıyor. Dolar, gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybederken sıkılaşma beklentilerinin arttığı Japonya’da yen dolara karşı yüzde 0,3 yükseliyor. Japon 10 yıllık tahvil getirisi ise bir baz puan yükseliş kaydetti ve Japonya Merkez Bankası’nın yeni getiri hedefini tehdit etmekten uzak bir seviyede işlem görüyor.


Musk’tan hisse senetlerinde ‘kitlesel panik’ uyarısı

Milyarder Elon Musk bu kez hisse senetlerinde “kitlesel panik” riski olduğunu belirterek bu dönemde kaldıraçlı işlem yapılmaması gerektiğini belirtti. Cuma günü yayımlanan All-In podcastinde konuşan Elon Musk “İnsanlara dalgalı hisse senedi piyasalarında kaldıraçlı işlemle borç seviyelerini artırmamalarını gerçekten tavsiye ediyorum. Nakit açısından ise her duruma karşı hazırlıklı olmak gerek. Aşağı yönlü piyasada bazı ekstrem durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz” diye konuştu. Musk’ın Twitter’ı satın alma süreci bu tavsiyesinin tam aksi yönünde gerçekleşmişti. Twitter’ı yüksek seviyede bir kaldıraçla satın alan Elon Musk şirketin bilançosuna 13 milyar dolarlık borcu yüklemişti. Ekonominin resesyona gireceği beklentisini koruyan Elon Musk 2009 ölçeğinde bir yavaşlama görülebileceğini kaydetti.2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page