top of page

Küresel piyasalarda yükselişe geçen dolar, TL karşısında nasıl fiyatlanıyor?

Haftaya 18,80 seviyesinden başlayan dolar/TL, haftanın son işlem gününde de aynı seviyede yatay seyretmeye devam ediyor.

Yetkililer enflasyonda düşüş bekliyor.

Dün gerçekleşen yılın ilk enflasyon raporu sunumunda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yıl sonu enflasyon tahminlerinde değişikliğe gitmediklerini ve enflasyonun %22,3’e gerilemesini beklediklerini belirtti. Enerji fiyatlarındaki düşüşün devam etmesiyle cari açıkta da ciddi bir toparlanma olacağını ifadece eden Kavcıoğlu, faiz indirimi konusunda para politikasının doğruluğunu işaret ederek olumlu sinyal verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok kez konuşmasında enflasyonun %30’lu-%20’li seviyelere düşeceğini söyledi.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrette ara zam yapılıp yapılmayacağına dair soruya, enflasyonun düşüş yaşadığını belirterek ara zammın olmasına çok ihtimal vermediğini belirtti.

Dolar, küresel piyasalarda yükseldi.

Dün açıklanan üçüncü çeyrek büyümenin beklenti üzerinde gelmesi ABD ekonomisinin faiz artış döneminde korkulan kadar hasar almadığı fikrini güçlendirdi. Ayrıca işsizlik maaşı taleplerinde azalma olması ve konut satışlarında da yükseliş görülmesi doları destekledi. 8 ayın en düşük seviyelerinde işlem gören ABD dolar endeksi, bugün 102 seviyesine çıktı. Doların bugün küresel piyasalarda yükselmesine karşın dolar kurundaki yataylık devam ediyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page