top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek TakvimiEnflasyon burada ve geleneksel akıl altın almamız gerektiğini söylüyor. Geleneksellik aslında altının tarihi olarak vurgulanmalı çünkü enflasyondan tamamen korunmak diye bir şey yok.

Korkutucu fiyat baskıları ile 2021’de ABD enflasyonunun 35 yılın en kötü seviyesinde olabileceği korkularına rağmen altın son birkaç ayda ufak getiriler elde etti.

Buna şaşıranlar veya hüsrana uğrayanlar, kıymetli metalin son 40 yıldaki getiri tarihini inceleyebilir.


1980'lerden bu yana ABD'nin en yüksek enflasyon dönemlerinden bazılarında altının getirilerine ilişkin yapılmış bir Morningstar analizi, sarı metalde yalnızca uzun vadeli yatırımcılar için negatif bir getiri olduğunu gösteriyor.

Altın dışındaki emtiaların yanı sıra GYO'lar veya emlak yatırım ortaklıkları ve {ecl-1040||TIPS}} veya Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler (Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler), bu dönemlerde aslında altından daha iyi performans gösterdi ve daha çok bir enflasyon koruması gibiydi.

Bu yıl bugüne kadar Comex’teki altın vadeli işlemleri %1,4 düşüş yaşadı. Spot altın ise yıl bazında yaklaşık %1 düşük.


Bunlara kıyasla ABD’de TÜFE, Mayıs ayında yıllık %5 büyüdü.

Kişisel Tüketim harcamaları Fiyat Endeksi, Nisan ayına kadar olan yılda %3,6 yükseldi.

Fed’in %2 veya biraz altında tuttuğu yıllık enflasyon hedefi, Covid-19 salgınına ve onu takip eden tedarik zinciri sorunlarına kadar son on yılda neredeyse hiç zorlanmadı.

Şimdi ise zorlandı ve yatırımcıların aklında en çok dolanan şey, enflasyon riski. Ancak altın, en azından beklentileri karşılamadı.

Morningstar protföy stratejisti Amy Arnott, bir CNBC paylaşımında “altın gerçekten de enflasyon için mükemmel bir koruma değil” dedi.

“Enflasyonda artış yaşanırsa altının ortalama üzerinde getiri sağlayacak olması garanti değil.”


Arnott, altının enflasyonla olan korelasyonunun son yarım yüzyıldır 0,16 ile nispeten düşük olduğunu söyledi. Bu ölçüm, altın ve enflasyonun birbirine ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. 0 korelasyon, ilişki olmadığını gösterirken 1 korelasyon, uyum içinde hareket ettikleri anlamına geliyor.

Arnott’un çalışması, yalnızca uzun vadeli altın yatırımcılarının, yıllık enflasyon oranının yaklaşık %6,5 olduğu 1980'den 1984'e kadar ortalama %10 kaybettiğini gösteriyor.

Benzer şekilde altın, enflasyonun yaklaşık %4,6 olduğu 1988-91 döneminde %7,6 negatif getiri sağladı.

GYO'lar 1973-79, 1980-84 ve 1988-91 yıllarında sırasıyla %11,5, %20,4 ve %9 getiri sağlarken altın dışındaki emtialar aynı zaman dilimlerinde %19.4, %2.3 ve %21 getiri sağladı.


Günümüzde ise altının en görkemli koşusu, geçen yıl yaklaşık 1.477 dolardan 2.120 dolara çıktığı beş aylık süreçte yaşandı.

Ancak enflasyon koruması olarak altın, yıllık enflasyonun ortalama %8,8 olduğu ve %35 değer kazandığı 1975-79 arasında gerçekten üstün bir performans gösterdi.

Benim tahlilime göre boğa ya da ayı olduğuna bakılmaksızın altın spekülatörleri, şimdilik mükemmel bir oyun bulmuş olabilir. 1.850 dolar yakınında al ve 1.900 dolar öncesinde sat.

Her işlem için 40-50 dolarlık hedef, sayısız grafik sinyali ve Hazine getirileri ile dolar kesişiminin rotayı belirlemesi gerektiğinde altın ticareti yapmanın aptalca bir yolu gibi görünebilir.


Yine de Mayıs ortasından bu yana Comex'teki haftalık dalgalanmalara bakıldığında ilkinin, birden fazla koruma içeren herhangi bir gösterişli fantezi stratejisinden daha fazla kazanç sağlayacağını gösteriyor.

Hafta sona ererken fazlasıyla tanıdık bir model kendisini güçlendirerek altını bir kez daha 1.900$'lık ana yükseliş seviyesi altında zorladı.

Comex’te haftanın yükseği 1.906,15 dolarken düşük seviyesi ise 1.871,95 dolardı – geçen ayın 30-50 dolar aralığında kaldı.

Perşembe günü 1.900 dolara doğru giden altın, Cuma günü yayınlanan Michigan Üniversitesi Tüketici Hissiyatı raporu öncesinde belirleyici bir düşüş yaşadı. Rapor, 84,2 beklentilerine kıyasla 86,4 puandaydı ve Mayıs ayında bu okuma 82,9 puandı.

Altına en büyük zararı veren şey, muhtemelen Cuma günü dolarda yaşanan açıklanamaz toparlanma oldu. Ancak dolar da gün içindeki yüksek seviye olan 90,61 puandan pek uzağa gidemedi.


Chicago’da Blueline Futures kıymetli metaller stratejisti Phillip Streible, dolarda mantığı büken hareketin Cuma günkü altın ticaretini kolaylaştırmadığını söyledi.

Streible, "her hafta aynı zihin uyuşturan şey" dedi. "Altın, dolar ve getiri arasında aynı anda dönen üç farklı plakanız var ve hangisiyle ilerleyeceğinize karar vermeye çalışıyorsunuz – şu anda hiçbiri gerçekten çekici de değilken."


Altın Piyasası ve Fiyat Özeti


Ağustos vadeli altın, 1.879,25 dolardan nihai ticaretini yaptı. Cuma günü 16,80 dolar düşüşle 1.879,60 dolardan işlem görmüştü. Hafta bazında %0,7 geriledi.

Spot altın Cuma günü 20,31 dolar düşüşle 1.877,72 dolardan işlem gördü. Haftalık kaybı %0,7 oldu.

Yatırımcılar ve fon yöneticileri, altının gidişatına karar vermek için bazen vadeli işlemler yerine spot fiyatları kullanır.


Petrol Piyasası ve Fiyat Özeti


Bazı yatırımcılar, ABD’de seyahat sezonunun başlangıcından bu yana beklentileri karşılamayan benzini dikkatle incelese de yakıt talebinde büyük artış olacağı spekülasyonları üzerine petrol fiyatları üçüncü haftada da yükseldi.

WTI 70,81 dolar ile nihai ticaretini yaptı. Cuma günü 62 sent artışla 70,91 dolardan işlem gördü. Seansın en yüksek seviyesi, Ekim 2018’den beri ilk kez gördüğü 71,23 dolardı.

Hafta bazında ise %5 ve %4 artış yaşadığı iki haftanın ardından %1,9 kazandı.

Brent seansı 17 sent artışla 72,69 dolardan kapattıktan sonra 72,59 dolar ile nihai ticaretini yaptı. Seans içinde de Mayıs 2019’dan beri gördüğü en yüksek seviye olan 73,07 doları görmüştü.

Hafta bazında, %5 ve %3 artış yaşadığı iki haftayı takiben %3,4 kazandı.

ABD’de karantinalardan tamamen kurtulma sayesinde şimdiye kadarki en yüksek talebin yaşanacağı öngörülen yaz döneminde petrol fiyatları son zamanlarda başarılı bir koşu halinde.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), aylık raporunda küresel üreticilerin, 2022 sonunda salgın öncesi seviyelere yükselecek olan talebi karşılamak için üretimi artırmak zorunda kalacağını söyledi.

OPEC+’ya işaret eden ajans, “dünya piyasalarına yeterli arz sunmak için muslukları açık tutmaları gerekiyor” dedi.

Küresel petrol talebine dair iyimserliğe rağmen ABD benzinindeki toparlanma, yaz sürüş sezonu başından bu yana zayıf kaldı. Bu, bazılarına göre ABD yakıt talebinin hız kazanması için muhtemelen daha çok zamana ihtiyaç olduğuna işaret ediyor.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) raporu da bu soruna işaret etti. Çarşamba günü yayınlanan Haftalık Petrol Durumu raporu, 4 Haziran ile biten haftada benzin stoklarında yaklaşık 7,05 milyon varil artış olduğunu gösterdi. Bu rakam, 1,2 milyon varil artış bekleyen analistlerin tahminlerinin neredeyse altı katı.


EIA ayrıca dizel ve ısıtma yakıtının da içinde olduğu distilat stoklarında, 1,8 milyon varil artış beklentilerine kıyasla 4,4 milyon varil artış yaşandığını gösterdi.

Benzin ve distilattaki artışı bir nebze telafi eden şey, aynı dönemde ham petrol stoklarında yaşanan 5,2 milyon varillik düşüş oldu. Beklentiler 3,5 milyon varil düşüş yönündeydi.

New York enerji hedge fonu Again Capital'in kurucu ortağı John Kilduff bu hafta yaptığı açıklamada, "yakında benzinle ilgili haftalık güçlü düşüş rakamları göstermeye başlamamız gerekiyor" dedi. "Aksi takdirde ham petrol stokları düşmeye devam etse bile WTI düşüş yaşayacak."


Önümüzdeki Haftanın Enerji Takvimi

Pazartesi, 14 Haziran

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri)

Salı, 15 Haziran

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu.

Çarşamba, 16 Haziran

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA benzin stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

Perşembe, 17 Haziran

Cuma, 18 Haziran

11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page