top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi
Dünyanın bildiğiyle korktuğu iki farklı şey. Muhtemelen bunu, diğerlerinden daha çok altın varlığında sadece uzunda kalan kalabalık iyi bilir.

Altın boğaları 2020 salgınından beri en kötü haftayı yaşadı. Fed’in, faiz artırımı ve teşvik azaltımı konusunda programı öne çekmesi ile bu hafta fiyatlar neredeyse %6 düşüş yaşadı.

Fed’in manevrası bir şekilde bekleniyordu – ancak olması gerekenden daha fazla korku yarattı ve altında zarara yol açtı.

Bazı basında çıkan haberlere göre ABD merkez bankası, bir yıldır süren süper genişlemeci para politikasının ardından mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde ve epey şahin bir şekilde faiz artırımı ve teşvik azaltımı önerisine girişiyor.

Bu iddiayı yanlış yapan iki şey var.

Bir: Fed faizleri yarın artırMIYOR. Noktasal grafik planı, iki artış olsa da en erken artışın 2023 sonundan önce olacağını gösteriyor. Eğer matematiğim iyiyse hala 30 ay var.

İki: merkez bankası, kredi piyasaları ile ekonomiyi Covid-19’un en kötü etkisinden korumak için geçen yıl boyunca uyguladığı 120 milyar dolarlık varlık alımını azaltmaya başlamak için uygun zamanı gösterecek veri arayışında hala.

Hatta Fed başkanı Jerome Powell, basın toplantısı sırasında varlık azaltımının – artık manşetlerde o kadar fazla kullanılan bir terim ki sadece yazılması veya belirtilmesi bile yatırımcıların tüylerini diken diken etmeye yetiyor – Fed’in bu adımı atmasını gerekçelendirecek yeterli işaret görene kadar GERÇEKLEŞMEYECEĞİNİ vurgulamak için büyük acılar çekti. Powell ayrıca Fed’in, büyük bir piyasa tepkisini önlemek için azaltım niyetlerini önceden bildireceğine dair güvence verdi.

Powell “bu sürece dair niyetimiz düzenli, yöntemsel ve şeffaf olacak” dedi.

Altında bulunan kısa satıcıların, Powell’ın söylediğinin hangi kısmını anlamadığını merak ediyorum.

Bana göre en eğlencelisi, enflasyon karşısında dünyanın bir numaralı koruması olması gereken bir metanın devam eden satışını ve ucuzlamasını haklı çıkarmak için her gün birbiri ardına gülünç bir anlatı bulan altın ayıların ve Wall Street analistlerinin anlamsızlığıdır.

Kayıplarının verdiği açı için olmasa da altındaki uzunlar açısından piyasayı yılın başında 1,900 dolardan 1,800 doların ortalarına ve bir noktada 1,700 doların altına kadar kovalaması aslında komik olabilir.

Teknik grafikler şimdi 1.800 dolar ortalarına dönüş gösteriyor.

Bu hafta altında yaşanan düşüşü daha absürt yapan şey, yedi hafta üst üste düşüş yaşadıktan sonra ilk kez artış gösteren ABD işsizlik başvurularının ardından yaşanmış olması.

Altın finansal ve siyasal sorunlara karşı gerçek bir koruma ise o zaman tutarsız iş piyasası, yatırımcıların altına geçmesi için kesin sebeplerden biri. Bunun yerine gördüğümüz şey, altındaki haftalık kaybı 100 milyar dolar üzerine çıkaran bir düşüş ile 87 dolar civarı oldu.

Fed toplantısı sonrasında CNBC yöneticilerini ve diğer finans programlarının sunucu ve konuklarını dinleyen birisi hem faiz artırımının hem de varlık alımlarını azaltmanın eli kulağında olduğunu sanarak merkez bankasının niyetinden çok farklı bir fikre kapılabilirdi.

Görünen o ki bu programlardaki hemen hemen her konuğun piyasada bir pozisyonu var ve bunu konuşmak için oradalar; Piyasa izlenimlerime göre objektif ve tarafsız kalmak istedikleri için ticaret yapmayan bağımsız analistlerin (ben dahil) aksine. Elbette altın hayranı değilim, mantık ve nesnellik hayranıyım.

Bence Powell’ın sözleri gayet netti ve bilinçli olarak Fed'in mesajına zıt şekilde hareket etmek hem sorumsuz hem de aptalca görülebilir – yaratılmış bir yutturmaca ve korku ortamında altının kendisini açığa çıkarmanın ayılar ve müşterileri için çok karlı olabileceği durumu için değilse.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın, merkez bankasının enflasyonun önüne geçmek için faiz oranlarını gelecek yılın sonuna kadar artırmayı düşünmek zorunda kalabileceği yönündeki gözlemine biraz kredi vereceğim. Bullard, 2022'de Fed'in Federal Açık Piyasa Komitesi'nin oy hakkı olan üyesi oldu ve yorumları kayda değer.

Yine de öne sürdüğü çizelge, en az 18 sonrası için. Yarın değil.

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Yakın ayın altın vadeli işlemleri, Cuma günü 5,80 dolar düşüşle 1.769 dolar ile kapandıktan sonra nihai ticaretini 1.764,30 dolar ile yaptı.

Hafta bazında Comex’teki altın, 6 Mart 2020’de biten haftadan beri gördüğü en büyük düşüş ile 110 dolar kaybetti.

Spot altın gün bazında 8,98 dolar düşüşle 1.764,33 dolara geriledi. hafta bazında ise yine aynı 6 Mart günü ile biten haftadan beri gördüğü en büyük düşüşle 113 dolar kaybetti.

Yatırımcılar ve fon yöneticileri, altının gidişatına karar vermek için bazen vadeli işlemler yerine spot fiyatları kullanır.

Petrol Piyasası ve Fiyat Özeti

Küresel petrol piyasaları Cuma günü art arda dördüncü haftayı da yüksek kapattı. ABD yakıt kullanımı zayıf olurken İngiltere merkezli Covid-19 vakaları dört ayın yükseğini gördü.

WTI 71,40 dolar ile nihai ticaretini yaptı. Cuma günü 60 sent artışla 71,64 dolardan işlem gördü. Hafta bazında ise yaklaşık %1 kazandı. Çarşamba günü Ekim 2018’de gördüğü 72,99 dolara dokundu.

Brent petrol, seansı 45 sent artışla 73,51 dolardan kapattıktan sonra 73,19 dolar ile nihai ticaretini yaptı. Hafta bazında %1,1 kazandı. Çarşamba günü Nisan 2019’da gördüğü 74,96 dolara dokundu.

Ülke ekonomileri yeniden açılırken ABD’de en yüksek yaz talebinin görüleceği tahminlerinden dolayı petrol fiyatları son zamanlarda başarılı bir yükseliş halinde.

Küresel petrol talebindeki iyimserliğe rağmen ABD benzin talebi, 31 Mayıs Anma Günü’nden (yaz seyahatlerinde zirve dönemin başlangıcı olarak kabul edilir) beri soru işaretlerine yol açıyor. Bu durum, ABD’deki yakıt talebinin toparlanması için daha çok süre gerektiğine işaret ediyor.

Son üç haftadır benzin stoklarında 10,5 milyon varil – tahminlerin neredeyse dört katı – artış görülmesine rağmen ABD’nin pompa fiyatları bu hafta 3 dolar üzerine çıkarak yedi yılın yeni yükseğini gördü.

Benzin rakamları, ham petrol stoklarındaki düşüş ile sarsıldı. Ham petrol stoklarında 9 milyon varillik düşüş tahminine kıyasla son dört haftada 19 milyon varil düşüş yaşandı.

Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA), ABD benzin talebinin geçen hafta 9 milyon varil civarında, salgın öncesi seviyelerde olduğunu söylüyor. Ancak haftalık yakıt verileri, tüketime göre depolarda daha fazla artış olduğunu göstermeye devam etti.

Ülkedeki tedarik zincirleri bir yıldan fazla süren salgın baskısının ardından ekonomik genişlemeye ayak uydurmak için mücadele ederken diğer büyük emtia fiyatlarıyla birlikte petrol fiyatları da ABD enflasyonunun artmasıyla ilgili konuşmalarla aylar boyunca daha da yükseldi. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayına göre %5 artarak 2013'ten bu yana gördüğü en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

ABD dışındaki ekonomiye dair endişeler de var.

İngiltere’de Perşembe günü, virüsün daha yüksek bulaşıcılığa sahip Delta varyantı salgınından dolayı günlük 11.007 yeni vaka raporlandı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ülkedeki büyük aşılama kampanyasına rağmen bu varyantın, ABD’de hakim olacak Covid-19 türü olabileceğini söyledi.

Önümüzdeki Haftanın Enerji Takvimi

Pazartesi, 21 Haziran

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri)

Salı, 22 Haziran

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu.

Çarşamba, 23 Haziran

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA benzin stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

Perşembe, 24 Haziran

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 25 Haziran

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

24 görüntüleme0 yorum
bottom of page