top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

ABD’de borç krizi̇ görüşmeleri̇ bu hafta Wall Street'i yerinden oynatırken önde gelen iki enerji emtiası daha farklı bir şekilde kapanamazdı.

Petrol, görüşmelerde müzakerecilerin anlattıklarını adım adım takip ettikten sonra son beş haftanın ilk haftalık kazancını elde etti.

Bu arada boğaların; Amerika'nın ev içi ısıtma ve soğutma için en sevdiği yakıt olan doğal gazın, temel parametreler konusunda köşeyi döndüğüne olan inancıyla, emtia kolayca yükseldi.

ABD'nin borç tavanını yükseltme görüşmelerinin yeniden çıkmaza girmesinin, piyasadaki uzun vadeli yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasıyla ham petrol fiyatları, Cuma günkü erken yükselişini tersine çevirerek düşüşle kapandı.

Başkan Joe Biden ve Kongre'deki başlıca Cumhuriyetçi rakibi Kevin McCarthy, daha önce 31,4 trilyon dolarlık ABD borç tavanını yükseltmek için bir anlaşmaya eskisinden daha yakın olduklarını ve 1 Haziran'a kadar ödemelerde federal bir temerrüdü önlemek için Pazar günü kadar erken bir sonuca varılabileceğini söylemişlerdi.

Ancak Cuma gününe gelindiğinde görüşmelerin hiçbir yere varamayacağı açıkça görüldü.31 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page