top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Zayıf enflasyon verileri ve hâlâ canlı olan bir ABD ekonomisi: Petrol boğaları daha fazlasını isteyebilir mi? Evet: Çin'de de dinamik bir toparlanma.

Önümüzdeki hafta Çin'den gelecek ekonomik verilerin, salgın sonrası sıçramanın hızla söndüğünü göstermesi bekleniyor ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısının faaliyetleri ve sarsılan tüketici güvenini desteklemek için yakında daha fazla teşvik önlemi açıklaması gerektiğine dair beklentileri artırıyor.

Katı COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından yıla güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra son veriler, yurt içi ve yurt dışındaki zayıf talep ve büyümenin önemli bir itici gücü olan emlak piyasasındaki çöküş nedeniyle ekonomide keskin bir ivme kaybına işaret etti.

Bu durum, uzun zamandır bekledikleri yaz rallisi için ihtiyaç duydukları her şeyin çoğuna sahip gibi görünen uzun vadeli petrol yatırımcıları için en büyük zorluk olabilir.

Veri sağlayıcısı CEIC'in rakamlarına göre Çin'in görünür petrol talebi (rafineri çalışmaları artı net petrol ürünü ithalatı), Nisan ve Mayıs aylarında yıllık bazda sırasıyla %25 ve %17 arttı. Mayıs ayında dizel üretimi bir önceki yıla göre %26, pandemi öncesi Mayıs 2019'a göre ise tam olarak %40 daha yüksekti.

Çin'in emlak sektöründe işlerin şu anda ne kadar kötü olduğu göz önüne alındığında, bu şaşırtıcı bir rakam. Mayıs ayındaki emlak yatırımı, Mayıs 2022'ye göre %21 daha düşüktü. Aynı zamanda kara yolu taşımacılığı da cansızlığını koruyor.

Navlun cirosu hâlâ 2019 sonundaki seviyelerin altında ve kişi-kilometre cinsinden kara yolu yolcu taşımacılığı cirosu, pandemi öncesi seviyelerin yarısından az. Yurt içi hava trafiği daha hızlı toparlandı ancak Çin'in toplam petrol tüketiminin bir kısmı olarak jet yakıtı, dizel ve benzine kıyasla küçük kalmaya devam ediyor.

Wall Street Journal, geçen hafta bu olgu için birkaç olası açıklama sundu ancak en basitinin, Çinli rafinericilerin ve düzenleyicilerin - dünyanın büyük bir kısmı gibi - hem Çin'in toparlanma gücünü hem de küresel enerji piyasasını yanlış değerlendirmesi olduğu sonucuna vardı.

New York enerji hedge fonu Again Capital'in ortağı John Kilduff, "Bu petrol rallisini sürdürmek istiyorsanız Çinlilere ihtiyacınız olacak." dedi.

"Geleneksel olarak küresel petrol talebinin %20'sinden fazlasını onlar karşılıyor."

Kilduff, "Refaha giden yolu kesemezsiniz; OPEC'e mesajım bu." diye ekledi.

"Petrol boğaları her ne kadar talep kaybının daha az varille telafi edilebileceğini düşünse de piyasanın taleple ilgili konfor seviyesi her zaman daha yüksektir. Sıkı petrol arzı harika bir şey, eğer bunu sürdürebilirseniz, evet. Ancak Ukrayna işgalinden sonra ne olduğunu gördünüz; OPEC her ay kesintilerle üretimi yönetmeye çalışmasına rağmen varil başına 140 doları ne kadar çabuk kaybettik."

Belki de tam da bunu anlayan OPEC'in son aylık raporunda "Çin'de devam eden iyileşmelerin petrol tüketimini artırmasının beklendiği" belirtildi. Ancak petrol karteli, Çin'in talebine ilişkin açık bir tahminde bulunmadı.

Bu arada Pekin'den gelen gümrük verileri farklı bir hikaye ortaya koydu: Dünya genelindeki yüksek faiz oranlarının, Çin mallarına olan talebi azaltması nedeniyle ihracat, Haziran ayında yıllık bazda %12,4 düşerek son üç yılın en büyük düşüşünü yaşadı.

Bazı ekonomistler, ekonomiyi desteklemek için bazı kısıtlamaları tersine çevirmeye yönelik son resmi çabalara rağmen yıllarca süren katı COVID-19 önlemlerinin ve emlak ve teknoloji sektörlerindeki düzenleyici kısıtlamaların neden olduğu "yara etkilerini" suçladı.

Çin'de belirsizlik artarken temkinli hane halkları ve özel işletmeler, yeni alımlar veya yatırımlar yapmak yerine tasarruflarını artırıyor ve borçlarını ödüyor. Genç işsizliği rekor seviyelere ulaştı.

Reuters anketine göre, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, ikinci çeyrekte mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak üç ay öncesine kıyasla sadece %0,5 oranında büyüme kaydetti. Bir yıl öncesine kıyasla GSYİH, ilk çeyrekteki %4,5'lik büyümeye kıyasla Nisan-Haziran döneminde %7,3 büyümüş olabilir.

Özellikle petrol konusunda, 2022 sonlarında ihracat için dizel üretimini artırmış olan Çinli rafineriler, 2023 başlarında yurt içinde emlak ve altyapı kaynaklı bir talep patlaması umuduyla, üretimi yüksek tutmaya karar vermiş olabilir.

Yurt içinde devlet tarafından belirlenen akaryakıt fiyatlarının hâlâ yüksek olması ve dünya genelinde ham petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle rafineriler de önemli marjlar elde edebilecek bir konumda olabilirdi. Ancak Çin'de beklenen talep artışı henüz gerçekleşmedi.

Journal, Çin'in petrol envanter verilerini Amerika Birleşik Devletleri kadar düzenli yayımlamadığını, bu nedenle nerede ne kadar dizelin depoda durduğunu kesin olarak söylemenin zor olduğunu gözlemledi.

"Yine de bir noktada, hükümetin stratejik rezervi devreye girmeye karar vermezse rafinericilerin gerçekliğe teslim olması ve üretimi azaltması gerekebilir. Bu gerçekleştiğinde (ve gerçekleşirse) Çin'in görünür petrol talebi darbe alabilir ve 2023'ün sonlarında küresel petrol fiyatları üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir."

Petrol: Petrol: Piyasa Faaliyetleri ve Özet

WTI, Cuma günü 77,30 dolarlık son bir işlem yaptı. Resmi olarak seansı %2,1 düşüşle 75,27 dolardan kapattı ve hafta başından bu yana ilk günlük kaybını yaşadı. Haftalık bazda ABD ham petrolü, yaklaşık %2 artış göstererek geçen haftaki %4,6'lık ve önceki haftaki %2,1'lik yükselişini genişletti.

Brent 79,63 dolardan işlem gördü. Seansı resmi olarak %1,8 düşüşle 79,87 dolardan kapattı ve Perşembe günkü üç ayın en yüksek seviyesi olan 81,42 dolardan sonra bu haftaki ilk düşük kapanışını gerçekleştirdi. Brent, geçen haftaki %4,8'lik yükseliş ve önceki haftaki %1,4'lük kazancın ardından bu hafta da yaklaşık %2 artış gösterdi.

Online ticaret platformu OANDA'nın analisti Craig Erlam, "Petrol bugün nispeten yatay işlem görüyor ancak son birkaç haftada muazzam kazançlar elde etti ve önümüzdeki seanslarda buna ekleme yapmaya devam edebilir." dedi ve fiyatların 28 Haziran'daki düşük seviyelerden %13 arttığını ve daha fazla yükselebileceğini belirtti.

Ancak bu yükseliş Suudiler ve OPEC+'daki petrol üreticisi müttefikleri için varil başına 80 doların ötesine geçmek adına bir zafer olsa da Erlam, Brent'in yükselmeye devam etmesi halinde 83-84 dolar seviyelerinde ciddi bir dirençle karşılaşabileceği uyarısında bulundu. "Daha düşük bir hareket dikkatleri tekrar 80 dolara çekecektir." diye ekledi.

Petrol: WTI Teknik Görünüm

SKCharting.com baş teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, ABD ham petrolü için bir sonraki ana yukarı yönlü hedefin 83,50 dolarlık bir salınım olacağını, ardından 85,10 dolarlık 100 haftalık SMA (Basit Hareketli Ortalama) ve 86,20 dolarlık aylık Orta Bollinger Bandının geleceğini söyledi. Ancak Dixit, kısa vadeli görünümün kırılganlığını koruduğu ve ilk aşamada fiyatların 77,30 ila 73,70 dolar arasında seyredeceği uyarısında bulundu.

Dixit, "Geçen haftaki yükseliş momentumunun devamı, 73,70 dolarlık haftalık orta Bollinger Bandının üzerindeki istikrara bağlı." dedi.

"Daha fazla ilerleme için 50 haftalık EMA (Üstel Hareketli Ortalama) olan 78,50 doların üzerinde güçlü bir kırılma gerekecek."

WTI'ın RSI'ı (Göreceli Güç Endeksi) günlük ve haftalık zaman dilimlerinde destek gösterirken Günlük Stokastik olumsuzluğu 73,50 dolarlık 100 günlük SMA'ya doğru bir miktar geri çekilmeye neden olabilir ve bunun altında 50 Günlük EMA 72,35 doalr test edilebilir.

Altın: Piyasa Faaliyetleri ve Özet

"Gittiği kadar istikrarlı": Bu haftanın altın piyasasının durumu buydu.

Geçtiğimiz üç gün boyunca, yani iyi gelen enflasyon verileri, Fed’in faiz sopasını kullanmaktan beklenenden daha erken geri adım atabileceğini gösterdiğinden beri altın, petrol öncülüğündeki diğer emtialar yükselişe geçse bile neredeyse parmak ucunda yükseldi. Gümüş normalde altını örnek alırken bu hafta keskin kazançlar elde ederek daha parlak görünen kuzenini gölgede bıraktı.

Ağustos ön ay vadeli altın, 1.959,30 dolardan işlem gördü, seansı resmi olarak 1964.40 dolarda tamamladıktan sonra gün içinde sadece 60 sent artış gösterdi. Bir önceki seansta biraz daha iyi bir performans göstererek 2 dolar yükseldi ve bir hafta önce 1.900,60 dolar ile üç ayın en düşük seviyesinden, 1.968,50 dolar ile üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Külçe altındaki fiziki işlemleri yansıtan ve bazı yatırımcılar tarafından vadeli işlemlerden daha yakından takip edilen spot altın, %0,3 düşüşle 1.955,47 dolara geriledi.

Online işlem platformu OANDA'dan Erlam, "Altın, bu hafta başında ABD enflasyon verilerinin ardından yükseldikten sonra 1.960 dolar civarında durdu." dedi.

"Şimdi asıl soru, gördüğümüzün Mayıs ayından bu yana yaşanan gerilemenin bir parçası olarak düzeltici bir hareket mi olduğu yoksa bu gerilemenin aslında bir düzeltme mi olduğudur."

Özellikle Çarşamba günü Çalışma Bakanlığının Tüketici Fiyat Endeksi verileri sonrası altının yavaş yavaş yükselmesi pek çok kişiyi şaşırttı. TÜFE, Haziran ayında yıllık bazda sadece %3 büyürken bir yıl önceki 40 yılın en yüksek seviyesi olan %9,1'e ulaştı. TÜFE'nin hemen ardından gelen Üretici Fiyat Endeksi de beklenenden daha düşük geldi.

Bunlara rağmen Michigan Üniversitesi, yakından takip edilen Tüketici Hissiyatı anketini yayımladı. Ankete göre Amerikalıların harcama iştahı son iki yılın en yüksek seviyesinde ve ekonomistler bunun, enflasyonda daha büyük bir gerileme görmek isteyen Fed için çok cesaret verici bir gelişme olmayacağını söylüyor.

Şimdi tüm gözler Fed'e ve 26 Temmuz'da karar vermek üzere tekrar bir araya geldiğinde faiz konusunda ne yapacağına çevrilmiş durumda. Fed'in Federal Açık Piyasa Komitesi, geçen ay faiz artırımına gitmeme kararı alırken ekonomistler, büyük olasılıkla bu kez son dönemdeki artırım hızına uygun olarak 25 baz puanlık bir artırım için oy kullanılacağını düşünüyor.

Altın: Fiyat Görünümü

SKCharting'den Dixit, bu hafta 100 günlük SMA olan 1.953 ve 50 günlük EMA olan 1.945 doların spot altın için destek alanları olarak hareket edeceğini ve kırılması halinde fiyatları 1.938-1.935 dolar destek bölgesine doğru itebileceğini söyledi.

"Bu bölge, 1.927-1.915 dolara ulaşan daha derin bir düzeltme riski taşıyan bir dönüm noktası.” "Tüm şartlar eşitken 1.953-1.945 dolar üzerindeki istikrar, 1.963-1.965 dolarlık yatay direnç bölgesinin yeniden test edilmesini gerektiren yükseliş trendinin tekrar başlamasına şans verecek ve ardından 1.975 dolar ve önceki ayın en yüksek seviyesi olan 1.983 doların bir sonraki ayağı için yukarıda kesin bir kırılma yaşanacak."

Doğal Gaz: Piyasa Faaliyetleri ve Özet

ABD doğal gaz üretimi, geçtiğimiz hafta rekor seviyelere yaklaşırken Texas ve diğer güney ABD eyaletlerini kavuran sıcaklık biraz azaldı ve piyasa katılımcılarını, yakıtı 2 dolar ortalarına doğru daha da aşağı fiyatlandırmaya itti.

New York Ticaret Borsasında Henry Hub için en aktif Ağustos vadeli gösterge, seansı resmi olarak altı sent düşüşle 2,539 dolardan kapattıktan sonra birim başına 2,548 dolardan son işlemini yaptı.

Daha bir hafta önce Henry Hub'ın ön-ay kontratı 2,90 dolar civarında zirve yaparak Mart ayından bu yana Henry Hub'da ön-ay gaz kontratı için en yüksek seviyeye işaret etti.

Doğal gaz: Fiyat Görünümü

Dixit, doğal gazın haftayı üst üste ikinci kez 5 haftalık EMA'nın altında kapatmasıyla, direnç seviyelerinin altında momentum dağılımı göstermeye devam ettiğini gözlemledi.

"Önümüzdeki haftaya doğru giderken 2,52 dolarlık 50 günlük EMA kırılgan bir destek ve bunun altında 2,40 dolarlık 100 günlük SMA ve 2,39 dolarlık haftalık Orta Bollinger Bandı, tutulması muhtemel, yakın hizalanmış destek alanları. Kısa vadede, piyasanın menzile bağlı fiyat hareketiyle yatay seyretmesi muhtemel."

Dixit, "Uzun bir süre boyunca 5 aylık EMA olan 2,75 doların üzerinde güçlü ve kararlı bir kırılma, doğal gazın en yüksek seviyesi olan 2,84 doları ve psikolojik desteği olan 3 doları ve ardından 100 aylık SMA olan 3,25 doları derhal yeniden test edecektir". dedi.

"Başlıca yukarı yönlü hedef, 50 haftalık EMA olan 3,72 ve 200 haftalık SMA olan 3,75 doların kesişimidir."

9 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page