top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi.

Haber Cuma günü öğleden sonra olabildiğince sessiz bir şekilde geldi ve fark edilebilir bir etki yaratmadan geçti. Bu da anlaşılabilir bir durum: ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı, geçtiğimiz yıl 127'lik bir düşüşün ardından geçen hafta bir artış gösterdi.

Ancak hikayenin bir önemi vardı. Petrol hizmetleri firması Baker Hughes tarafından yapılan haftalık sondaj kulesi sayımı güncellemesine göre ABD enerji firmaları, Haziran ayından bu yana ilk kez ülkede aktif olarak petrol sondajı yapan kule sayısını arttırdı.

Elbette bir petrol sondaj kulesi hiçbir şey ifade etmiyor – özellikle de bir sonraki hafta sayı çok daha fazla miktarda düşerse.

Ancak bundan sonra istikrarlı bir tırmanış olursa bir anlamı olabilir.

Hiç olmazsa yavaş da olsa istikrarlı bir tırmanış, bu yıl sondaj kulelerindeki %20'ye yakın düşüşün, yakın zamanda ABD ham petrol üretiminde bir düşüşe neden olacağına inananlar tarafından her gün ortaya atılan argümana meydan okuyacaktır.

ABD Enerji Bilgi Dairesi (EIA), Temmuz sonunda 12,2 milyon varil olan ham petrol üretim tahminini, geçtiğimiz haftalarda günlük 12,8 milyon varille son üç yılın en yüksek seviyesine çıkarmasına rağmen bu argüman giderek güçleniyor.

EIA, bu revizyonlardan önce aktif petrol kuyularından akan ham petrolü, sondajı yapılmış ancak tamamlanmamış olanlara kıyasla dikkate alan yeni bir raporlama metodolojisi kapsamında ABD ham petrol üretimi tahminini yükseltti.

Revizyonlar, aktif sondaj kulelerinin, 2021-2022 yıllarında önce tahmin edilenden yaklaşık %10 daha üretken olduğunu gösteriyor. Bu tür bir üretkenlik, bu yıl sondaj kulesi sayısında yaşanan büyük düşüşü bir ölçüde telafi edecektir.

Ancak EIA'nın yeni metodolojisine, uzun vadeli düşünenler ya da ham petrol fiyatlarının yükseleceği yönünde beklenti içinde olanlar şiddetle karşı çıkıyor.

Sondaj kulesi sayısı, petrol üretiminin en önemli göstergelerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak yine de gerçek üretimde ortaya çıkması aylar alabilecek gecikmeli bir gösterge. Düşen sondaj kulesi sayısı, ABD ham petrolü üzerinde orantılı bir etki yaratmadığından EIA'nın ham petrol üretim tahminlerinin henüz düşmemesinin nedeni bu olabilir.

Ancak yine de EIA'nın, kalan aktif kuyular için daha yüksek sondaj verimliliği ile ilgili açıklamasını dikkate almalıyız. Bu, düşen kule sayılarıyla ile ilgili herhangi bir argümana meydan okuyabilecek bir olgu.

EIA’nın her şeyi yanlış ve dolambaçlı nedenlerle yaptığını iddia eden pek çok kişi var. Teorileri, sondaj verimliliğine ilişkin rakamları uydurmak için Beyaz Saray ile iş birliği içinde çalışan bir enerji bakanlığı komplosuna dayanıyor. Bu suçlama, hayatlarını enerji sektörünün iyileştirilmesi için çalışmaya adamış olan bakanlıktaki kariyer uzmanlarını ve onların çalışmaları için kutsal olan veri bütünlüğünü hesaba katmıyor gibi görünüyor.

Ancak Adam Button gibi petrol konusunda boğa eğilimli olmakla birlikte mevcut ham petrol fiyatlarının üretime sağlayabileceği destek konusunda pragmatik davranan ekonomistler de var.

Button, Cuma günü ForexLive platformundaki bir blogda, petrol sondaj kulesi sayımına atıfta bulunarak "Bu hızla tersine dönmezse ABD petrol üretiminin gelecek yılın sonunda ne kadar yüksek olduğunu görmek zor." dedi.

Bununla birlikte "ABD petrol üreticileri arasında disiplinle ilgili çok fazla konuşma dönüyor ancak 87 dolarlık petrol, bunu aşındırmanın bir yoluna sahip olabilir." diye ekledi.

Son cümle, Mart ayında 65 doların altında seyreden ABD ham petrolü için hafta sonu gelmeden işlem gördüğü seviyeye atıfta bulunuyor.

Petrol: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyatlar

Suudi Arabistan ve Rusya'nın, yıl sonuna kadar piyasadan günlük toplam 1,3 milyon varil üretim kesintisi yapacağına dair endişelerin artması ile birlikte yatırımcıların arz güvensizliğine karşı önlem almasıyla, petrol fiyatları, Cuma günü üst üste ikinci hafta yükseldi.

Hem WTI ham petrolü hem de Brent, hafta sonuna doğru Perşembe günkü %1'e yakın düşüşünü tersine çevirdi.

WTI Cuma günü resmi olarak seansı varil başına 87,51 dolardan kapattıktan sonra gün içinde 64 sent artışla 87,23 dolardan işlem gördü. ABD ham petrolü, Çarşamba günü son 10 ayın zirvesi olan 88,09 dolara ulaştı. İki gün yerine üç günde net kazanç elde eden WTI, bir önceki haftanın %7,2'lik yükselişini genişleterek hafta bazında %2,2 arttı.

Brent Cuma günü resmi olarak 90,65 dolardan seansı tamamladıktan sonra 73 sent artışla 90,44 dolardan işlem gördü ve Salı günü kazandıktan sonra Perşembe günü ilk kez kaybettiği 90 dolar seviyesini yeniden yakaladı. Haftalık bazda küresel petrol göstergesi, %2,4 yükselerek bir önceki haftaki %4,8'lik kazancını genişletti.

Brent'in 90 doların üzerine çıkması, Amerikalıların araba kullanmayı en sevdiği mevsim olan yazın bitmesine üç haftadan az bir süre kala gerçekleşti. Petrol kullanımının azaldığı sonbahar mevsiminin 23 Eylül'de başlayacak olmasıyla birlikte, dünyanın en büyük tüketici ülkesinde ham petrol fiyatları genellikle biraz, bazen de anlamlı bir şekilde geriler.

Ancak Suudi Arabistan'ın, petrolü nihai olarak varil başına 100 dolar ya da ötesine taşıma hedefiyle, bu kez bu gerçekleşmeyebilir. Dünya petrol ihracatının büyük bir kısmını kontrol eden Suudiler, Brent ham petrolünün varil başına 105 doların üzerinde seyrettiği Ağustos 2022'de bu avantajı kaybettiğinden beri petrolü üç haneli fiyatlara geri getirmeye çalışıyor.

Bunun anahtarı, Suudilerin Temmuz ayından bu yana yürüttüğü mevcut üretim kısıtlamalarına ek olarak günlük 1 milyon varillik ek kesintilerdir. Krallık bunu, yıl sonuna kadar uzatarak (ve miktarı, günde 300.000 varil üretimi kesecek olan Moskova'nın yardımıyla genişleterek) fiyatlandırma için farklı bir piyasa olgusu yaratmayı umuyor.

Analistler, özellikle de piyasayı aşırı riskten korunma eğilimine sokan hafta sonunun yaklaşmasıyla birlikte, yatırımcıların zihnini, piyasanın daha az petrolle oynayabileceği korkusunun meşgul ettiğini söyledi.

Online ticaret platformu OANDA'nın analisti Craig Erlam, "Petrol fiyatları hafta boyunca biraz konsolide oldu ancak Suudi Arabistan ve Rusya'nın, arz kısıtlamalarını yıl sonuna kadar uzatma kararıyla bir kez daha desteklenen ham petrol için trend, çok olumlu olmaya devam ediyor." dedi.

"Küresel ekonomik görünüm son derece belirsiz olsa da piyasanın oldukça sıkışık olduğu bir dönemde çok daha fazla petrol piyasadan çekildi. Talep azalmaya devam edebilir ancak yatırımcılar, yumuşak iniş ve en kötü ihtimalle hafif durgunluk varsayımıyla çalışıyor gibi görünüyor. Çin de kendi standartlarına göre yavaş ve istikrarlı büyümesiyle bir başka bilinmeyen."

Perşembe günü açıklanan veriler, denizaşırı talepteki düşüş ve zayıf tüketici harcamalarının işletmeleri sıkıştırması nedeniyle Çin'in genel ihracat ve ithalatının Ağustos ayında düştüğünü gösterdi.

Bununla birlikte ekonomik faaliyetlerin cansız olduğu dönemlerde bile Çin, özellikle ucuz Rus ham petrolünün mevcudiyeti ile depolama kapasitesini artırma eğiliminde. Geçtiğimiz ay Çin'in ham petrol ithalatı yaklaşık %31 arttı.

Bu arada ABD ve Avrupa'daki merkez bankalarının, inatçı enflasyonu kontrol altına almak için agresif faiz artırım kampanyalarını sürdürüp sürdürmeyeceklerine dair sorular devam ediyor.

Petrol brokeri PVM'den John Evans, sıkı arz ile merkez bankalarının mücadelede kaydettiği sınırlı ilerleme arasında Suudilerin, yürüdükleri "ince ipin farkında" olduklarını söyledi.

Petrol: WTI Teknik Görünüm

SKCharting.com teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, WTI'nın 100 haftalık SMA (Basit Hareketli Ortalama) üzerindeki kapanışının, 85,90 dolar desteğiyle statik olarak hizalandığını ve yükseliş eğilimini güçlendirdiğini söyledi.

Dixit, ABD ham petrolünün dinamik olarak 86,60 dolarda konumlanan 5 günlük EMA'nın (Üstel Hareketli Ortalama) üzerinde istikrarını koruduğu sürece "Petrol ayılarının bekleme salonunda kalması gerekecek." dedi.

Ancak bundan sonra yükselişin muhtemelen daha az olacağı konusunda uyardı.

Dixit, "Yukarıda bahsedilen 5 günlük EMA'nın, uzun vadeliler için ilk savunma hattı olduğu unutulmamalıdır." dedi.

"WTI'nın, 96 dolarlık ana dirence doğru yola çıkmasından önce 88,50 ve 89,50 dolarlık ilk dirence doğru hızla yukarı doğru ilerlemek için sınırlı bir alan var."

Dixit, 89,50 doların da bir direnç olduğunu kanıtlaması halinde zirveleri kovalamada zayıflık görülebileceğini ve bunun 5 günlük EMA'nın altında bir kapanışla onaylanabileceğini söyledi.

"5 Günlük EMA'nın altındaki böyle bir aşağı yönlü konsolidasyon, 84,90-84,40 dolarlık yatay desteğine doğru bir düşüşü hedefleyecektir. Bu destek alanı başarısız olursa 83,70 ve 82,80 dolara kadar bir düşüş bekleyebiliriz."

Altın: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyatlar

Altının, sadece Fed'in faizleri düşürmesiyle yükselişe geçme ihtimali bu hafta da sorgulandı ve sarı metal, düşmanı olan doların yükselmesiyle haftalık kayıp yaşadı.

Cuma günkü işlemlerde, altın vadeli işlemlerinin en aktif Aralık vadeli işlemler sözleşmesi, seansı 1.942,70 dolardan tamamladıktan sonra gün içinde 20 sent artışla ons başına 1.942,60 dolardan son işlem yaptı. Yine de Pazartesi günkü ABD İşçi Bayramı tatilinin ardından önceki üç seansta yaşanan kayıplar, beş günlük dönemi net %1,2 düşüşle tamamlayan altın vadeli işlemleri için olumsuz bir hafta anlamına geldi ve bir önceki hafta elde ettiği %1,3'lük kazancın tamamını neredeyse geri verdi.

Bazı yatırımcılar tarafından vadeli işlemlerden daha yakından takip edilen spot altın, 57 sent düşüşle 1.919,15 dolara geriledi. Külçedeki gerçek zamanlı alım satımları yansıtan spot fiyat, bir önceki haftanın %1,3'lük kazancına kıyasla %1,1 düştü.

ABD'nin Ağustos ayı tarım dışı istihdam raporuna göre işsizlik oranı, Temmuz ayındaki %3,5'ten %3,8'e yükselmesine rağmen 170.000 istihdam artışı tahminine karşılık 187.000 artış görülmesi üzerine altındaki bu yükseliş yaşandı. Yüksek işsizlik oranı, Fed'in 20 Eylül'de para politikasını gözden geçirmek üzere toplandığında faiz oranlarını değiştirmeyeceği fikrini güçlendirdi ve geçen hafta altını anlık olarak yükseltti.

Ancak bu hafta başlarken Fed'in, enflasyonu yıllık %2'lik hedefine ulaştırmak amacıyla yıl sonundan önce bir veya daha fazla faiz artırımı yapacağına dair spekülasyonlar yeniden ortaya çıktı.

Tüketici Fiyat Endeksi, Haziran 2022'de yıllık %9'un üzerinde olan son dört yılın en yüksek seviyesinden, bu yılın Haziran ayında %3'e kadar geriledi. Ancak Temmuz ayı itibarıyla yeniden canlanmaya başladı ve %3,2'ye ulaştı. Bu durum, son 18 ayda faiz oranlarını %5 artıran Fed'in, para politikasında yeniden agresifleşme olasılığını artırdı. Bu da Dolar Endeksini son altı ayın en yüksek seviyelerine taşıdı.

Son tarım dışı istihdamın açıklanmasından bu yana spot altın fiyatı ons başına yaklaşık 15 dolar hareket etti ve 1 Eylül'de 1.940 doların hemen altındaki seviyesine kıyasla son seansta 1.920 ila 1.925 dolar aralığında işlem gördü.

Sunil Kumar Dixit, yeni bir fiyat yönünün ortaya çıkması için spot fiyatın kırması gereken şeyin, aynı 15 dolarlık hareket olduğunu söyledi.

Dixit, şu anda altındaki ayılar için önemli olanın, spot fiyatın 1.191 dolarlık kilit desteğin altına itilmesi olduğunu söyledi.

Uzun pozisyonlar içinse 1.930 dolar direncinin üzerine çıkılması gerektiğini söyledi.

Online ticaret platformu OANDA'nın analisti Ed Moya, "Altın, geçen Cuma günkü istihdam raporu çok uzak bir geçmişte kalmış gibi hissettirdiği ilginç bir hafta daha geçirdi." dedi.

"Neredeyse tamamı çok olumlu görünen rakamlar, göründüğü gibi bir destek vermedi."

Moya, altında bu hafta yaşanan düşüşün; ekonomik verilerin, yıl sonuna kadar ABD için sert bir resesyon yerine yumuşak bir iniş senaryosu olabileceğini gösterdiğini belirtti.

"Belki de sarı metal, gelecek haftaki enflasyon verilerini ve bir sonraki haftaki Fed toplantısını beklerken 1.900-1.950 dolar bölgesinde istikrarlı bir zemin buldu." dedi ve yaklaşan Ağustos TÜFE güncellemesine ve merkez bankasının faiz kararına atıfta bulundu.

Altın: Spot Fiyat Görünümü

Dixit, spot altının Günlük Orta Bollinger ve 200 günlük SMA ile işaretlenen 1.915 dolarlık kesişim destek bölgesinden geri dönüşünün, 1.930 dolarlık 50 günlük EMA'da dirençle karşılaştığını ve bunun da 1.917 dolara düşüşle sonuçlandığını kaydetti.

"Ancak boğalar, 1.930 doları yeniden test etmek üzere yukarı doğru bir ilerlemeyi sürdürmek için söz konusu bükülme noktasının üzerinde bir seviye ile bir umut ışığına sahip. Bu bölgeyi aşmak, spot altını tekrar 1.940-1.948 dolarlık yükseliş yoluna sokacaktır."

Dixit, 1.948 doların üzerinde güçlü bir kabulün, bir sonraki ayağın 1.971-1.975 dolara yükselmesini de destekleyeceğini söyledi.

"Bu destek kümesi tutunamazsa, altının 1.910 dolara düştüğünü ve ardından 50 haftalık EMA'nın 1.899 dolar olduğunu görmemiz muhtemel. 1.899 doların altına inilmesi daha derin kayıplara yol açar."

Başlıca aşağı yönlü desteğin, aylık Orta Bollinger Bandı olan 1.858 dolarda görüldüğünü de sözlerine ekledi Dixit.

Doğal gaz: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyatlar

New York Ticaret Borsası'nın Henry Hub'ında ön-aylık Ekim vadeli doğal gaz sözleşmesi, seansı 2,6 sent artışla 2,605 dolardan tamamladıktan sonra Cuma günü birim başına 2,618 dolarda son işlemini yaptı.

Haftalık bazda ise Ekim vadeli sözleşme 16 sent düştü.

Doğal gaz: Teknik Görünüm

Dixit, doğal gazın yatay destek görevi gören 100 günlük SMA olan 2,51 dolar ve direnç görevi gören 2,70 dolar seviyeleri arasında daralan bir aralıkta seyretmeye devam ettiğini söyledi.

Dixit, "Piyasa, azalan 200 günlük SMA olan 2,90 doların üzerinde bir kırılma bekliyor gibi görünüyor." dedi.

"2,90 ve 3 dolar üzerinde bir sonraki direnç seviyeleri 3,17 ve 3,24 dolar olacaktır."

Ancak 2,50 doların altına inilmesi, gazdaki kısa vadeli eğilimi düşüşe çevirecek ve aşağı yönlü potansiyel 2,25 ve 2 dolar seviyelerinde yeniden test edilecek.


8 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page