top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek TakvimiAltın Piyasası & Fiyat Özeti

Altındaki uzunlar art arda ikinci haftada da artış yaşadı. Cuma günü 1.800 dolar seviyelerine çıkaran, ardından alt üst eden ve nihayet pozitif bir kapanış yaptıran bir hız treninde gibiydi.

ABD altın vadeli işlemlerinin en aktif sözleşmesi December vadeli işlemleri, 14,40 dolar artışla 1.796,30 dolarda işlem gördü. Seansın başlarında Aralık vadeli altın, 1.800 doları geçtiği haftada 1.815,50 dolara ulaştı.


Hafta bazında gösterge altın vadeli işlemler sözleşmesi, %1,6 artış gösterdi.

Cuma günü altında yaşanan dalgalanmalar, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın sanal bir etkinliğinde Fed Başkanı Powell’ın, bankanın Kasım-Aralık arasında 120 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını onaylaması ile tetiklendi.

Cuma günkü seansta dalgalanan tek şey altın değildi: S&P 500 de gün içinde rekor seviyelerden düşük seviyelere indi.


O gün hem altın hem dolar hem de tahvil getirilerinin birlikte düştüğü ilginç günlerden biri oldu. Bu, yatırımcıların ne yaptıkları hakkında bir bilgisi olmadığını gösteriyordu.

OANDA’dan Ed Moya’ya göre “Powell’dan alınacak önemli dersler, Fed’in azaltıma başlama yolunda olduğu ve bunun 2022 ortasında gerçekleşebileceği; geçici enflasyonun beklenenden daha uzun sürebileceği ve faiz artırımı beklentilerinin geçici olabileceği.”

Moya, haftalardır 1.700 dolar seviyelerinde sıkıştıktan sonra haftayı yine de pozitif ve haftalık %1,5 yüksek bitirmesinin, altının gücünün bir kanıtı olduğunu gösterdiğini belirtti.

“Wall Street, negatif reel getirilerin gelecek yıla kadar yüksek olacağını ve altının, kendini bir enflasyon koruması olarak yeniden öne çıkaracağını biliyor.”


Oil Market & Price Roundup

Doğalgaz ve kömür fiyatlarında yaşanan ralli gerilemesine rağmen piyasanın ilgisi üç yılın düşük seviyelerinde olan stoklara dönerken petrol boğaları art arda dokuzuncu haftada da kazandı.

WTI 1,26 dolar artışla 83,76 dolar oldu. Perşembe günü 80,81 dolara düşse de 83,86 dolara yükseldi. Hafta bazında %1,8 ve toplamda %34 kazanmış oldu.

Brent ham petrol 92 sent yükselişle 83,53 dolara ulaştı. Brent Perşembe günü üç yılın yükseği olan 86,10 doları gördü. Hafta bazında yaklaşık %1 yükselerek yedi haftada %15 kazandı.

Perşembe günü ham petrol fiyatları, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in açıklamasından sonra iki haftanın en büyük düşüşünü yaşadı. Putin, Moskova da dahil OPEC+’nın, söylediğinden daha çok üretim yapabileceğini açıkladı.

Petrol fiyatları ayrıca Çin, Hindistan ve diğer tüketiciler, durmadan yükselen enflasyona sahip ekonomilerine zarar verebileceğini söyledikleri yüksek enerji fiyatlarına karşı mücadele etmesinden dolayı da düşüş yaşadı. Enerji piyasalarındaki baskıyı artıran diğer şey, ABD’nin ortalamadan daha sıcak bir kış geçireceğini gösteren tahminler oldu.

Bu etkenler doğalgaz ve kömür fiyatlarının, son haftalarda gördükleri yüksek seviyelerden düşmesine yol açtı.

Yine de petrol piyasaları, ilginin Oklahoma ham petrol depolarındaki düşüşe dönmesiyle Cuma günü güçlü bir şekilde toparlandı.

North Carolina, Durham’daki ICAP’ın (LON:NXGN) enerji vadeli işlemler brokeri Scott Shelton, “Sorun şu ki kullanımların yüksek olması gerektiğinden Cushing’teki stoklar önümüzdeki üç beş ayda tekrar dolma şansına sahip olmayacak.” dedi.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA), Çarşamba günkü raporunda Cushing’teki stokların, 31,2 milyon varile düştüğünü söyledi.


Bunun üstüne, 15 Ekim haftasında analistlerin 1,857 milyon varillik artış beklentisine kıyasla ham petrol stoklarında 431.000 varil düşüş yaşadığını bildirdi.

Düşüş yaşayan sadece ham petrol değildi.

EIA’ya göre 1,267 milyon varil düşüş beklentilerine kıyasla benzin stokları da 5,368 milyon varil düşüş yaşadı.

Dizel ve ısıtma yakıtının da olduğu distilat stokları, 700.000 varillik düşüş beklentilerine kıyasla aynı hafta 3,913 milyon varil düşüş gösterdi.


Önümüzdeki Haftanın Enerji Takvimi


Pazartesi, 25 Ekim

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri).


Salı, 26 Ekim

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu.


Çarşamba, 27 Ekim

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA benzin stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.


Perşembe, 28 Ekim


Cuma, 29 Ekim

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

9 görüntüleme0 yorum

댓글


bottom of page