top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi


ABD iş piyasası gerçekten petrol boğasının dostu mu?


Fed yetkilileri önümüzdeki günlerde yapacakları konuşmalarla, ekonomistlerin tahminlerinin iki katından fazla istihdam yaratıldığını gösteren Temmuz ayı tarım dışı istihdam verilerine tepki verdiğinde öğreneceğiz.


Çok uzun zaman önce, petrol boğaları ABD işgücü piyasasına gururla bakarlardı. Bunun için de sebepleri vardı. Petrol fiyatları ile ABD'deki istihdam rakamları arasındaki bağlantı şöyle: x sayıda insanın işe gidip gelmesi için x miktarda yakıta ihtiyaç duyulmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse ne kadar büyük istihdam yaratılırsa petrol talebi de o kadar artar.


Bu durum hala geçerliliğini korusa da ortaya çıkan yeni bir dinamik bu ilişkiyi daha karmaşık hale getiriyor. Daha yüksek istihdam rakamları artık daha büyük ücret baskılarını da beraberinde getiriyor. Bu da daha yüksek enflasyona ve dolayısıyla Fed'in daha yüksek faiz oranlarına sahip olmasına yol açıyor.


Ham petrol fiyatları, Temmuz ayı tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasının ardından Cuma günü gördüğü en düşük seviyelerden yükselerek artıya geçti ve sadece iki günlük işlemlerde toplam %6'dan fazla düşüşün ardından petrolde dip alımları görüldü.


Ancak Londra'da işlem gören küresel ham petrol göstergesi Brent varil başına 100 doların altına inerek yaklaşık %14'lük bir düşüş kaydetti. Bu, enerji talebini neredeyse yok eden Nisan 2020'deki COVID-19 salgınından bu yana Brent'in en kötü haftalık kaybı oldu.


Öte yandan WTI petrol, 87,03 dolar ile altı ayın en düşük seviyesini gördükten sonra haftalık bazda yaklaşık %10 düştü.


SkCharting.com'un baş teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, grafiklerin WTI'ın 82 dolara kadar düşme riski taşıdığını gösterdiğini söyledi.


Dixit, "Önümüzdeki haftaya doğru giderken 88,50 doların altında zayıflık devam ederse 87 doların hızla yeniden test edilmesini bekliyoruz ve bunu 85-82 dolar destek kümesine uzun bir düşüş izleyebilir." dedi.


Bazıları WTI'nın 80 doların altına düşme ihtimali olduğunu bile düşünüyor.

Enerji hedge fonu Again Capital'in ortağı John Kilduff, "Her şey Fed yetkililerinin önümüzdeki hafta yapacakları konuşmalarda Eylül faizleri için söyleyeceklerine bağlı." dedi.


İşte bu yüzden petrol boğaları, bu tür destansı istihdam raporlarına sevinmeleri gerekip gerekmediğinden artık emin değiller.


Ekonomist Adam Button, Temmuz ayı tarım dışı istihdam verilerine atıfta bulunarak "Burada, iyi haber kesinlikle kötü haberdir." dedi.

.

Fed Mart ayından bu yana faiz oranlarını dört kez artırarak temel kredi faizlerini neredeyse sıfırdan %2,5 seviyesine yükseltti. Yıl bitmeden üç toplantısı daha var ve bunların ilki 21 Eylül'de yapılacak.


Para piyasası yatırımcıları arasındaki ortak tahmin, Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi açıklanana kadar gelecek ay 50 baz puanlık bir faiz artırımı yönündeydi. Ancak Cuma günü itibariyle, Eylül faiz artırımının 75 baz puan olma ihtimali %62 oldu.


Ücret baskısının bir göstergesi olan ABD saatlik ücretler, Nisan 2021'den bu yana her ay artarak son 16 ayda toplamda %6,7 – ayda ortalama %0,4 – artış gösterdi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ölçülen enflasyon ise Haziran ayına kadar olan yılda %9,1 artarak 1980'lerden bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Fed'in enflasyon hedefi ise yıllık %2 ile TÜFE’ye göre yaklaşık dört buçuk kat daha düşük.


Yine de burada kaçırdığımız bir şey olabilir. Yurt içi enflasyonun önemli bir bileşeni olan ABD benzininin pompa fiyatları, Haziran ayındaki rekor seviye olan 5 dolardan 4 doların altına düşmüş durumda. Çarşamba günü enflasyon raporunun Temmuz güncellemesi açıklandığında bu durum TÜFE üzerindeki baskıyı bir nebze azaltabilir.


Petrol boğaları için asıl sorun – Again Capital'den Kilduff'un söylediği gibi – Fed yetkililerinin aklından geçenler olabilir.


"Bu istihdam verisinden önce 100 baz puanlık bir artış ihtimali tamamen uzak görünüyordu." diyor Kilduff. Ancak Fed yetkilileri, Çarşamba günü açıklanacak Temmuz TÜFE raporuna göre enflasyonu düşürmek için gereken güçlü ilacın bu olduğunu düşünürse “Artık bunun o kadar da uzak bir ihtimal olduğunu söyleyemem."


Fed yetkililerinin daha zamanı var. 21 Eylül'deki faiz kararından önce merkez bankasının, Nisan ayından bu yana ilk kez, değerlendirmesi gereken iki tarım dışı istihdam raporu olacak – ikincisi 2 Eylül'de açıklanacak. Fed ayrıca 25-27 Ağustos'ta Wyoming'de düzenlenecek Jackson Hole sempozyumunda enflasyon ve ekonomi konusunda yapılması gerekenleri uzun uzadıya tartışacak.


En son birkaç hafta önce 100 baz puanlık bir faiz artırımı tartışması gündeme geldiğinde en şahin Fed yetkililerinin bile iki çeyrek üst üste negatif büyüme kaydeden bir ekonomide bunun aşırı olacağını söylemesiyle bu beklenti 24 saat içinde yok oldu. Bir ihtimal bir sonraki TÜFE raporundan sonra tam puanlık bir artışı destekleyen yalnızca birkaç kişi olabilir.


Ancak inatçı enflasyon, Fed'in bundan sonra ne yapacağına dair konuşmalarını da canlandırabilir. Böyle bir konuşma, ABD dolarını ve Hazine tahvil getirilerini sert bir şekilde artırabilir ve petrol ve diğer dolar cinsinden emtialar için daha fazla olumsuzluk yaratabilir.

Cuma günü Dolar Endeksi bir haftanın en yüksek seviyesi olan 106,81'e ulaştı. 10 yıllık Hazine tahvili getirisi iki haftanın en yüksek seviyesi olan %2,87'ye yükseldi.


Petrol boğalarının Eylül ayındaki faiz kararına kadar bir sorunu daha var: ABD'nin en yoğun yaz sürüş sezonunun sona ermesi – bu da petrol için daha düşük bir talep dönemi anlamına geliyor.


Benzin stokları son dört haftada üç kez arttı ve Amerikalı ebeveynlerin daha az yolculuğa çıkması ve Ağustos ortasın Eylül başı gibi açılacak olan yeni okul ve üniversite yılına hazırlık nedeniyle önümüzdeki haftalarda da artmaya devam edebilir.


Petrol: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyat Özeti


WTI, pozitif olsa da 90 seviyesinin altında kaldı. WTI nihai olarak 88,53 dolardan işlem gördü. Seansı 47 sent artışla 89,01 dolardan kapattı. Öncesinde ise 87,03 dolar ile 86,55'e kadar düştüğü 1 Şubat'tan bu yana altı ayın en düşük seviyesini gördü.


Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini takiben ABD ham petrol fiyatlarının 130 dolara kadar çıkmasına yol açan Rusya'nın enerji ihracatına uygulanan bir dizi yaptırımın ardından WTI, Cuma gününe kadar 90 doların altına inmemişti.


Talihinin tersine dönmesiyle birlikte WTI, Haziran ve Temmuz aylarındaki %7'lik aylık düşüşün ardından Ağustos ayının ilk haftasını %10 düşüşle tamamladı.


Brent 95 doların hemen altında kalarak 7 Mart'ta yaklaşık 140 dolara ulaşmasına neden olan Ukrayna işgalinden bu yana dokunmadığı bir seviyede bitirdi.


Cuma günü seansı 80 sent artışla 94,92 dolardan kapatan Brent'in Cuma günkü nihai fiyatı 94,66 dolardı.


Temmuz ayında %4'ün üzerinde ve Haziran ayında %6'nın üzerinde değer kaybeden Brent, Ağustos ayının ilk haftasında %13,7 değer kaybetti. Bu, Brent'in, yaklaşık %24 değer kaybettiği 2020 yılının 17 Nisan haftasından bu yana en büyük haftalık düşüşü oldu.


Petrol Fiyat Görünümü: WTI Teknik Analiz


SKCharting'den Dixit, 96,60 dolarn üzerindeki işlemlerin WTI'nın kısa vadeli momentumunu değiştirebileceğini ve 99 ve 101 dolara doğru bir ralli için zemin hazırlayabileceğini söyledi.

ABD ham petrolü için günlük 11/6 stokastik değerinin, 50 haftalık Üstel Hareketli Ortalama (EMA) olan 92,93 dolar ve 200 Günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) olan 95,25 dolar seviyelerine doğru kısa vadeli bir toparlanmaya işaret eden pozitif bir köprü oluşturduğunu söyledi.


Dixit, "96,60 doların kendisi, 62 dolar olan önceki düşük seviyeden Mart ayının en yüksek seviyesi 130 dolara kadar %50 Fibonacci düzeltmesi olacak." dedi. "Ancak 96 doların üzerine çıkmak için WTI'nın Cuma günü gördüğü düşük seviyelerden toplamda 9 dolar yükselmesi gerektiğini unutmayın."


Dixit, bir önceki hafta 101 dolar ile yüksek bir seviyeye çıkan WTI’nın resesyon korkuları, talep coşkusunun olmayışı ve ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz artış nedeniyle alıcıları çekemediğini söyledi. "Mevcut fiyat hareketinin güneye, 88-85-82 dolarlık destek kümesine doğru ilerlemeye devam etmesi muhtemel."


Altın: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyat Özeti


Temmuz ayına ait tarım dışı istihdam raporunun ardından altının gösterdiği performans, oyunda uzun süre kalanların henüz yenilmemiş olabileceğin gösterdi.


Fed'in agresif faiz artırımlarına yönelik beklentiler karşısında genelde eriyen altın, Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımına ilişkin konsensüse rağmen %1'in biraz altında ufak bir kayıp yaşadı.


Altın, istihdam raporunu muhtemelen atlattı çünkü ne ABD doları ne de Hazine tahvil getirileri – ki bunlar birlikte Fed’in herhangi bir faiz artışından en çok faydalananlar – Cuma günü çok fazla yükselmedi. Yukarıda da belirtildiği gibi Dolar Endeksi son bir haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken Hazine tahvil getirileri son iki haftanın zirvesine yükseldi.


Online ticaret platformu OANDA'nın analisti Ed Moya, "Önümüzdeki birkaç hafta, altının yeniden güvenli bir liman olup olmadığını gerçekten test edecek." dedi. "Külçe altın yatırımcılarının önünde şimdi iki büyük soru var: Fed faiz oranlarını ne kadar yükseltecek? Güçlenen dolarla birlikte altın yükselebilir mi?"


Gün içi en düşük seviyesi olan 1.780,30 dolara kadar inen Aralık vadeli altın, nihai olarak 1.792,40 dolardan işlem gördü. Öncesinde seansı 15,70 dolar düşüşle kapatmıştı. Altın, hafta boyunca yatay seyrederek üst üste üçüncü kez pozitif bölgede yer aldı.


Bazı tüccarlar tarafından vadeli işlemlere göre daha yakından takip edilen külçenin spot fiyatı, gün içinde 16,38 dolar düşüşle 1.774,95 dolardan işlem gördü.


Altın: Fiyat Görünümü


SKCharting'den Dixit, altının pozitif seyrini dördüncü haftaya taşıması için fiyatların 1.762 dolar üzerinde ve 1.754 doların en düşük seviyesinde tutunması gerektiğini söyledi.


spot altının haftalık stokastik değeri olan 40/29'un, 50 haftalık Üstel Hareketli Ortalama olan 1.828 dolar ve 100 Haftalık Basit Hareketli Ortalama olan 1.830 doları hedefleyen yükselişin devam etmesini desteklediğini söyledi.


"Ralli, 200 Günlük SMA olan 1.842 ve 100 Günlük SMA olan 1.845 dolara kadar yükselme potansiyeline sahip."


Ancak Dixit, artış yönlü yorgunluk oluşursa trendin de kolayca kayabileceğini söyledi.

"Spot altın için genel görünüm, 1.724 dolar destek seviyesinin üzerinde 1.835-1.845 dolar hedefli uzun pozisyonları desteklese de 1.738-1.724 dolara doğru ilk düzeltme ve konsolidasyon olasılık dahilinde."


Spot altının günlük stokastik değerinin 81/85'e gerilemesi nedeniyle fiyatların 1.762-1.754 doların altına inmesi halinde 1.738-1.724 dolara doğru küçük bir düzeltmenin başlayabileceğini açıkladı.


"1.762 ve 1.754 doların altında kalıcı bir kırılma, yukarı yönde fren yapabilir ve 1.681 dolardan 1.775 dolara yükselişin sırasıyla %50 ve %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyelerine işaret edecek olan 1.738 ve 1724 dolara doğru düşüş yönlü küçük bir düzeltmeyi tetikleyebilir."

12 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page