top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi


OPEC+ toplantısı öncesinde petrol için kötü bir hafta mı? Hayal etmesi zor ama son zamanlarda olan bu. "Ne ise o" derler ya, işte öyle.


Mayıs ayına kadar ham petrolün mükemmel bir ortamı vardı. Kasım ayından itibaren her ay Brent ve WTI fiyatları durmaksızın yükseldi, hatta Aralık ve Ocak aylarında çift haneli artışlar kaydetti.


Ardından Suudi liderliğindeki OPEC+, piyasa üzerinde neredeyse sarsılmaz bir hakimiyet kurdu.


Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve bunu takip eden küresel emtia kargaşası, Moskova'nın enerji konusunda Batı'dan fidye alma becerisi ve Suudilerin Vladimir Putin'i şımartması, ham petrol fiyatlarını 14 yılın en yüksek seviyelerine çıkararak alt edilemeyen bir OPEC+ yanılsaması yarattı.


Ancak o zamandan bu yana işler değişti, ABD'de yeni başlayan resesyon ve Avrupa'da daha derin bir yavaşlama potansiyeli bunlardan biri.


Son haftalarda ABD’nin İran üzerindeki yaptırımlarının kaldırılmasıyla sonuçlanarak İslam Cumhuriyeti'nin küresel pazarda 1 milyon varile kadar petrolü yasal olarak ihraç etmesine izin verebilecek bir anlaşma yenileme olasılığı üzerine söylemler arttı.


Beyaz Saray Cuma günü henüz İran’la bir anlaşma olmadığını açıkça belirtti.


Ancak aynı zamanda İran nükleer anlaşmasının yeniden uygulanması ile Tahran'ın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması kapsamındaki yükümlülükleri arasında bir bağlantı olmaması gerektiğini de söyledi.


Bu, Washington'un 2015 yılında Obama yönetiminin himayesinde İran ile altı küresel güç arasında varılan anlaşmanın yeniden canlandırılmasını istediğine dair şimdiye kadarki en güçlü işaretti. Daha sonra göreve gelen Trump yönetimi 2018 yılında anlaşmayı iptal etmiş ve Tahran'a yaptırımlar uygulamıştı. Başkan Joe Biden, geçen yıl Ocak ayında göreve geldiğinde anlaşmayı yeniden canlandırmak amacıyla müzakerelerin başlamasına izin verdi.


Ve tam da günün bittiği düşünülürken Çin'in COVID-19 sorunları bu hafta yeniden su yüzüne çıktı ve Shenzhen teknoloji merkezinin önemli bölgelerinde toplu taşıma kapatıldı. Metro (IS:METRO) ve otobüs seferleri askıya alınırken yaklaşık 18 milyon Shenzhen sakininin, hafta sonu boyunca iki kez koronavirüs testine tabi tutulması planlandı.


Önümüzdeki iki hafta içinde ABD’nin büyük bir faiz artışı daha yapma olasılığını da buna eklediğinizde petrol boğaları için mükemmel bir fırtınaya sahip olursunuz. Cuma günü açıklanan Ağustos ayına ait nispeten güçlü bir ABD istihdam raporu, 21 Eylül'deki toplantısında Fed’in üst üste üçüncü kez 75 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirebilecek bir konumda olacağını gösterdi.


WTI haftalık %6,7 düşüşle 90 doların altına geriledi. Brent %6,4 değer kaybederek 95 doların altına indi.


New York enerji hedge fonu Again Capital'in kurucu ortağı John Kilduff, "OPEC+ toplantısı öncesinde petrolün bir hafta içinde bu kadar değer kaybedebileceğine inanmak zor." dedi.


"Gerçek şu ki OPEC+ piyasayı hâlâ kontrol altında tutuyor ve Pazartesi günkü toplantıda çıkaracakları gürültüyle, petrolün bu haftaki kayıplarının önemli bir kısmını geri alma ihtimali var. Asıl soru, Pazartesi günü İşçi Bayramı’ndan dolayı piyasanın kapalı olması nedeniyle daha düşük hacimlere sahip olacağımız için kazançların devam edip etmeyeceği."


Petrol: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyat Özeti


New York'ta işlem gören WTI, seansı 26 sent artışla 86,87 dolarla tamamladıktan sonra 87,25 dolardan işlem gördü. WTI'nın seans zirvesi 89,61 dolar oldu.


WTI, Perşembe günü %3,3, Çarşamba günü %2,3 ve Salı günü %5,5 değer kaybederek önceki üç seansta da düşüş yaşadı. Bu da ABD ham petrolünü haftalık bazda %6,7 kayıpla bıraktı.


Londra'da işlem gören küresel petrol göstergesi Brent, Cuma günkü işlemlerini 66 sent artışla 93,02 dolarda bitirdikten sonra son işlemini 93,28 dolardan gerçekleştirdi. Seansın en yüksek seviyesi 95,28 dolar oldu.


WTI gibi Brent de Perşembe günü %4,5, Çarşamba günü %2,8 ve Salı günü %5 değer kaybederek önceki üç seansı düşüşle kapattı. Haftalık düşüşü ise %6,4 oldu.


Petrol: WTI Teknik Analiz


SKCharting.com baş teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, WTI'nın yükselişini sürdürebilmesi için önümüzdeki hafta varil başına 96,50 doların üzerine çıkması gerektiğini söyledi.


Dixit, "WTI'nın 3,66/12,08 haftalık aşırı satım stokastikleri, daha fazla kayba işaret eden negatif formasyonda kalmaya devam ediyor." dedi.


"Kısa vadeli toparlanma 91,37-92,60 dolar ve 95,80-96,30 dolara doğru bir miktar hareket gösterebilir. Ancak 96,50 doların üzerinde güçlü bir kabul gerektirecektir."


Bununla birlikte Dixit, WTI'nın 82,57 dolarlık aylık Orta Bollinger Bandını test etmesini ve 97 dolara doğru bir toparlanma gerçekleştirerek önümüzdeki iki hafta içinde 101-104 dolara yükselmesini beklediğini söyledi.


"Ancak 82 doların ötesinde güçlü bir satış olması durumunda WTI, %78,6 Fibonacci seviyesi olan 77 dolarda değerli alıcılar bulacaktır."


Altın: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyat Özeti


Fed’in faiz oranlarına ilişkin bir sonraki kararına yaklaşık üç hafta kaldı. Yine de son işlemlerde neredeyse her gün sadece kırmızı gören altın boğaları için bu en uzun üç hafta gibi gelebilir.


New York Comex'te altının Aralık vadeli işlem sözleşmesi, Cuma günkü işlemini 13,30 dolar düşüşle tamamladıktan sonra son işlemini 1.722,60 dolardan gerçekleştirdi. Bundan önce Aralık göstergesi, 25 Ağustos'taki 1.771,40 dolarlık son pozitif kapanışının ardından beş seans üst üste düşüş yaşadı.


İçinde bulunduğumuz haftada Aralık altını %1,6 düşerek son iki haftada arka arkaya yaşanan %0,7 ve %2,9'luk düşüşlere yenisini ekledi. Vadeli altın sözleşmeleri de Ocak ayındaki 1.954 dolarlık son pozitif kapanışından bu yana altı ay art arda düşerek bu süreçte neredeyse %12 değer kaybetti.


Vadeli işlemlerden daha kötü olan ise bazı yatırımcılar tarafından vadeli işlemlerden daha yakından takip edilen spot külçe fiyatı oldu – 15,20 dolar artan spot fiyat, 1.712,84 dolara yükseldi.


Altın: Fiyat Görünümü


SKCharting'den Dixit, altının 1.670 doların çok altına düşmesini beklemediğini söyledi.

Dixit, "Altının 25/11'lik aşırı satım Günlük Stokastik değerindeki pozitif örtüşme, kısa vadeli bir toparlanmaya işaret ediyor." dedi.


"Ancak bu toparlanma kısa süreli olabilir ve 1.726-1.735 dolar direnç bölgesi altını tekrar 1.700-1.690 dolar kırılma bölgesine doğru itebilir ve burada 200 haftalık Basit Hareketli Ortalama olan 1.671 dolar test edilebilir."


Dixit, orta vadede altının yeniden 1.800 doları deneyebileceğini söyledi.


"1.726-1.735 dolarlık direnç bölgesi altını, 1.671 dolara kadar uzanabilecek 1.700-1.690 dolar aralığını yeniden test etmesi için geri döndürebilir. Bu noktadan sonra yükseliş, 1.760-1.785-1.800 dolarları görebilir."


"1.670 doların altında büyük bir düşüş beklemiyoruz."

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page