top of page

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Petrol ayılarının Abdülaziz bin Selman (AbS) ile arasında “aşk-nefret ilişkisi” var. Onlar Suudi Enerji Bakanı'na sataşmayı, o da onlardan nefret etmeyi seviyor.

Ham petroldeki açığa satışçılar, elbette yaptıkları işi kişiselleştirmiyor; onlar için bu sadece iş – Corleone'ler gibi. Ancak AbS için durum farklı. MbS'nin (Muhammed bin Salman) üvey kardeşi, ticarette kısa tarafla olan savaşlarını içselleştirdi ve kendisine ve sevgili OPEC+ ittifakına karşı gelenleri ezmeye yemin etti. Yeni sona eren hafta, dünyaya iki taraf arasında yeni bir meydan muharebesinin sinyallerini vermiş olabilir.

ABD ham petrolü Cuma günü Ocak ayından bu yana ilk kez 80 doların altına inerek son yedi haftanın en kötü haftalık kaybını yaşarken “siyah altın”da dört aydır devam eden satışların yakında sona ereceği düşüncesinin sadece bir düşünce olduğu ortaya çıktı.

Haziran ayında bozgun başladığında New York'ta işlem gören WTI 100 doların oldukça üzerindeydi.

Suudiler ve OPEC, petrollerine yönelik güçlü talep öngörerek ve iki yıl önce COVID-19 pandemisinin zirvesinde günlük ihracatta neredeyse 10 milyon varil kesintiye gittiklerinde yaptıkları gibi piyasadan petrol çekme ihtiyacını neredeyse hiç görmeyerek meydan okumaya devam etti. OPEC+ içinde son altı yıldır ağabeyleri olan Rusya'nın da onayıyla Suudiler, günlük 100.000 varillik bir kesinti açıkladı.

Sonuç, Ağustos ayında WTI için %9'luk daha büyük bir kayıp oldu.

Eylül ayında yaşanan %11 üzerindeki düşüş, Suudi Enerji Bakanı ve onun Orta Doğu'daki petrol üreticisi kardeşleri için bardağı taşıran son damla olabilir. Zira piyasanın uzun tarafı OPEC+'yı 5 Ekim'deki toplantısında "bir şeyler" yapmaya teşvik ediyor.

Bu "bir şey", son altmış yıldır orijinal OPEC’in işleyişini takip edenler için elbette bir sır değil: WTI'nın 16 kez yükseldiği, piyasa geri dönmeden önceki 19 ayda görülen türden fiyat artışlarını geri getirmeyi umarak üretimi pandemi tarzında güçlü bir şekilde kesmek.

Daha da kötüleşmeden, WTI’nın yaklaşık 130 ve Brent’in neredeyse 140 dolara ulaştığı Şubat ayında Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana petrol zaten neredeyse %40 değer kaybetti.

Perşembe günü Nijerya Petrol Bakanı Timipre Marlin Sylva, ittifak adına konuşarak "OPEC+ hala arz ve talep temellerinin yükselen fiyatları desteklemeye devam ettiğine inanıyor ancak ham petrol fiyatları düşmeye devam ediyor." dedi.

"Bunu düzeltmek için tam olarak ne yapabileceğimizi bilmiyoruz ancak elimizdeki tek araç, fiyatlar çok düşerse üretimi azaltmak.”

Petrol ayıları elbette bunu duydu. Nijerya petrol bakanının konuşmasından dakikalar sonra WTI ve Brent anlık olarak yükseldi ve ardından bu ivmeyi bile kaybetti.

Daha önce de belirtildiği gibi petrolü açığa satmak artık ayılar için tam anlamıyla bir iş; bunun yapılacak en doğru şey olduğuna ikna olmuş durumdalar.

Avrupa satın alma müdürleri endekslerinin zayıf olmasının yanı sıra Fed'den İngiltere Merkez Bankasına kadar faiz artırımlarından kaynaklanan büyüme endişelerinin ardından bu inancı, Cuma günü 20 yılın en yüksek seviyesindeki dolar karşısında iki yılın en düşük seviyesini gören küresel hisse senetleri körükledi.

Kuzey Carolina, Durham'daki ICAP enerji vadeli işlem brokeri Scott Shelton, resesyon korkularının tüm piyasalarda hakim olduğunu belirterek "Piyasa açıkça ekonomik yavaşlamayı düşünüyor." dedi. "Fiziksel [petrol] kalitelerinin güçlü ya da zayıf olması şu an önemli değil."

Bununla birlikte uzun vadeli düşünen analistler, Rusya'nın Ukrayna'da savaşı tırmandırma riskinin ve Çin'in COVID-19 karantinalarından kurtulmasının önümüzdeki haftalarda petrol için bol miktarda yükseliş anlamına gelebileceği konusunda uyardı.

Ayrıca onlara göre ayıların tamamen kör olduğu bir şeye daha işaret ediyorlar: Biden yönetimi tarafından ABD Stratejik Petrol Rezervi'nden (SPR) her gün 1 milyon varil ham petrolün kullanılması. Ekim ayında sona erecek olan toplam 180 milyon varillik kullanım, ABD ham petrol piyasasını pratikte doldurdu ve küresel petrol piyasasında, yaptırım uygulanan Rusya'nın arzındaki eksikliklerden kaynaklanan açığın bir kısmını da hafifletti. SPR çıkışları altı hafta içinde sona erdiğinde birçok boğa, petrolün yükselişe geçeceğine inanıyor.

Eski petrol yatırımcısı Jim Ritterbusch tarafından kurulan Chicago merkezli petrol danışmanlık şirketi “Ritterbusch and Associates” analistleri, ABD faiz oranlarında ve dolarda devam eden yükselişin petrolün kazançlarını sınırlayacağına inanıyor.

Burada boğalar ve ayılar dalaşıyor ve AbS’ye, belirleyici olmak için tepede uçan şahin olmak cazip gelebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Suudi enerji bakanının petrolde açığa satış yapanlara karşı nefreti çok iyi biliniyor.

Eylül 2020'deki ünlü bir konuşmasında AbS: "Bu piyasada kumar oynayanların cehennem azabı çektiğinden emin olacağım." dedi. Ham petrol fiyatlarını, açığa satış yapanlar için mümkün olduğunca "ürkütücü" hale getirme sözü verdi. İyi bir önlem olarak; başına buyruk bir polis olan Dirty Harry'nin (Kirli Harry) 70'ler ve 80'lerde aynı adlı filmlerindeki kötü adamlara karşı kullandığı alaycı bir söz ile petrolde açığa satış yapanlara "günümü şenlendirin" çağrısında bulundu.

Belli ki başka hiçbir Suudi enerji bakanı yatırımcılarla bu kadar hareketli ve yoğun bir düzeyde etkileşime girmemişti ve muhtemelen petrol ayıları, sıfırdan (Nisan 2020'de WTI’nın seviyesi) altı ay önce neredeyse 130 dolara çıkan fiyatlardan gerçekten "azap çektiği"nde oyun AbS için daha da keyifli hale geldi.

Bir zamanlar üretimi kısmak için her şey Suudilerin lehineyken bu kez işler daha karmaşık olabilir. Ve bu karmaşıklık büyük ölçüde Suudilerin son altı yıldır güvendiği OPEC+ içindeki en büyük güçle ilgili: Rusya.

Tıpkı OPEC+'nın fiyat düşüşüne verdiği bilinen tek tepkinin üretimi kısmak olması gibi Rusya'nın da kendi yarattığı yaptırım krizinin acısını hafifletmek için bildiği tek yol, kendisinden alım yapmak isteyen müşterilere petrol fiyatlarında büyük indirimler yapmaktır.

Rusya'daki bu krize bir de, Kremlin'in Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşı finanse etme yetisini sınırlandırmak amacıyla G7’nin, Rusya'nın sattığı petrolün fiyatını sınırlandıracak bir mekanizmayı Aralık başına kadar devreye sokmak için kaydettiği istikrarlı ilerleme de eklendi.

Moskova, kararı uygulayan ülkelere karşı misilleme yemini ederken kaybettiği geliri telafi etmek için mümkün olan her yerde petrolünü satarken diğer OPEC+ üreticilerinin fiyatlarını kırması da muhtemel. Rusya'nın fiziki piyasada petrolü agresif bir şekilde iskonto etmesi, Suudi ham petrolü de dahil olmak üzere rakip OPEC+ petrollerinin fiyatlandırmasını etkilemenin yanı sıra nihayetinde vadeli işlemler piyasası için de önemli olacaktır.

OPEC+ içindeki bir diğer açık sır ise kesintilerin nasıl paylaştırıldığı ve piyasayı desteklemede aslan payını – genellikle – kimin aldığıdır. Tarih, geçtiğimiz altı yıl boyunca en fazla kesintiyi neredeyse her zaman Suudilerin yaptığını ve onları Birleşik Arap Emirlikleri'nin takip ettiğini defalarca göstermiştir.

New York merkezli enerji hedge fonu Again Capital'in kurucu ortağı John Kilduff, "İşte burada işler gerçekten karmaşıklaşacak." diyor. "Rusya'yı OPEC+ içinde tutmak Suudiler için çok önemli çünkü Ruslar olmadan ittifakın kendisi çökecek. Ancak bir müttefik, giderek bir yükümlülük haline gelirken zor zamanlarda onu nasıl destekleyebilirsiniz?"

"Vladimir Putin'in eylemlerini desteklemek MbS için daha zor hale gelebilir, özellikle de Rus Ural petrolünün varili Arap hafif petrolünden 20 dolar daha düşükken. Suudi Arabistan ve BAE olsanız; Ukrayna savaşını finanse etmek için satabilecekleri her varilin her kuruşuna ihtiyaç duyan Rusların aynısını yapmayacağını bile bile üretimi keser miydiniz? Suudiler ve BAE ne kadar kesinti yaparsa yapsın bunun sonucu Rusya, ABD ve arzda boşluk olan her yere satış yapmak için yarışacak olan diğer üreticilere kaybedilen pazar payı olacaktır."

ABS'nin ne yapmayı planladığını 5 Ekim'e kadar öğreneceğiz – petrolün "Kirli Harry"si tetiği daha hızlı çekmeye karar verirse belki de daha erken.

Petrol: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyat Özeti

New York'ta işlem gören WTI, resmi seansı 78,74 dolar ile tamamladıktan sonra Cuma günü 4,75 dolar düşüşle 79,43 dolardan işlem gördü. WTI daha önce 78,14 dolar ile seansın en düşük seviyesini görmüştü.

ABD ham petrolü haftalık bazda %7,5 düşüşle Temmuz sonundan bu yana en kötü haftasını geçirdi.

Brent, gün içinde 85,51 dolara kadar düştükten sonra 4,31 dolar düşüşle 86,65 dolardan işlem gördü ve 86,15 dolardan kapandı.

Brent haftalık bazda %5,7 düşüşle Ağustos sonundan bu yana yaşadığı en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

Petrol: WTI Teknik Analiz

SkCharting.com'un baş teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, ayıların 72,35 dolarlık aylık Basit Hareketli Ortalama (SMA) üzerinde 200 dolarlık bir sonraki ayı hedefiyle 78 dolarlık düşük seviyeyi kırmaya çalışması nedeniyle WTI'da önümüzdeki hafta yeniden satış yaşanmasının çok muhtemel olduğunu söyledi.

"Dört aylık düşüş eğilimi, 82,20 dolarlık aylık orta Bollinger Bandının kırılması ve WTI'nın 78,14 dolara düşmesiyle daha da derinleşti, bu da 100 haftalık SMA olan 77,50 dolarla yakın olması anlamına geliyor.”

Dixit günlük, haftalık ve aylık grafiklerde WTI'nın Göreli Güç Göstergesi (RSI) ve stokastik değerlerinin tümünün negatif formasyonda olduğunu da sözlerine ekledi.

MACD’ın (Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması) da aylık grafikte negatif oluşmaya başladığını ve WTI'da daha fazla düşüşe işaret ettiğini söyledi.

Diğer taraftan Dixit, 100 haftalık SMA seviyesi olan 77,50 doların destek olarak hareket edebileceğini ve 82,20 ve 86,20 dolarlık desteğe dönüşmüş direnç seviyelerine doğru kısa vadeli bir toparlanmaya neden olabileceğini söyledi.

"Fiyatlar bu bölgenin üzerinde kalıcı bir kırılma yaparsa, 90,50 – 91,50 dolara doğru toparlanma bekliyoruz."

Altın: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyat Özeti

Altın yatırımcılarının öğrendiği gibi doların gazabından kaçış yok.

Sarı metalin son iki yılın en kötü satış fırtınaları boyunca tutunduğu en kutsal destek hatlarından biri olan 1.650 dolar, Dolar Endeksi 20 yılın en yüksek seviyesini birbiri ardına görmeye devam ederken Cuma günü kırıldı.

10 Yıllık ABD Hazine tahvili getirileri, son seansta gördüğü %3,8'in üzerindeki zirvenin ardından 12 buçuk yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Getiriler, reel faiz oranlarını ya da piyasanın Fed tarafından belirlenen temel kredi faizlerinin nereye gideceğini düşündüğünü yansıtıyor.

Fed Çarşamba günü faiz oranlarını üst üste üçüncü ayda da 75 baz puan artırarak temel kredi faizlerini %3,0 olan zirveye çıkardı, yani tahvil getirisi seviyesinin %0,8 altına. Fed Başkanı Jerome Powell, yıllık %8'in üzerinde seyreden enflasyonu uzun süredir hedeflediği yıllık %2 seviyesine çekmek için mücadele eden merkez bankasının, faiz artırım döngüsünde şimdilik bir duraklama olmayacağını belirtti.

Online ticaret platformu OANDA'nın analisti Craig Erlam, altının 1.680 doların altına inmesinin "büyük bir olay olduğunu ancak o zamandan beri hiçbir katalizör olmadığını" söyledi.

Bu da 1.650 dolarlık desteğin kırılmasını "ilk kırılmanın ikincil bir teyidi ve çok aşağı yönlü bir sinyal haline getiriyor.” diye ekledi.

Aralık vadeli altın, resmi seansı 25,50 dolar düşüşle 1.655,60 dolarda tamamladıktan sonra son işlemini 1.651,70 dolardan yaptı. Seansın en düşük seviyesi 1.648,60 dolar oldu.

Bazı yatırımcılar tarafından vadeli işlemlerden daha yakından takip edilen külçe altının spot fiyatı, 27,76 dolar değer kaybederek 1.643,57 dolarda kapandı. Spot altının gün içindeki en düşük fiyatı 1.639,96 dolardı.

Altın: Fiyat Görünümü

Önümüzdeki haftaya girerken SKCharting'den Dixit, yatırımcıların 1.640 dolara vereceği tepkinin spot altın için kritik olacağını söylüyor.

"Spot altın, 1.640 doları kırmasıyla birlikte bir sonraki aşamada 1.620 dolara, hatta 1.600 dolara doğru gidebilir.”

"Bununla birlikte Dolar Endeksi 113'ten düşmeye başlayıp 104'e doğru yönelirse altında 1.620-1.600 dolar bölgesi değerli alıcıları çekebilir. Ancak altının önceki rallisinin %50 Fibonacci geri çekilmesinde yer alan 1.560 dolar, boğaları son zamanların en yüksek seviyelerine geri getirebilecek daha ikna edici bir ralli noktası."

Dixit, altın 1.640 doların üzerinde kaldığı sürece 1.655-1.665 dolara doğru küçük bir toparlanma ve 1.678-1.688 dolara doğru bir gidişatın olası göründüğünü söyledi.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page