top of page

Kıymetli madenler kayıp yaşamaya devam etti

Borç limiti tartışmaları devam ederken ABD’nin temerrüt riskinin piyasalarda fiyatlanmaya çalışıldığı bir hafta geride kaldı.

Altın da bu gelişmeler ışığında kırmızıda kapattığı bir haftayı geride bırakarak üst üste üçüncü haftayı kayıpla tamamladı. 1978 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, kredi derecelendirme kurumu Fitch’in, ABD’nin kredi notunu düşüreceğini duyurmasıyla 1936 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek son iki ayın en düşük seviyesini kaydetti. Haftanın son gününde tepki alımlarının da etkisiyle toparlanma kaydeden sarı maden, 1947 dolar/onstan haftayı tamamladı ve yüzde 1,6 kaybı hanesine yazdı.

Gümüş de altınla benzer şekilde satıcılı bir haftayı kayıpla tamamlarken 23 dolar/onsun altına kadar geri çekildiği bir haftayı geride bıraktı. Haftaya 23,84 dolar/onstan giriş yapan beyaz maden, hafta boyunca satıcılı geçirmesi neticesinde 22,67 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek 3 ayın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Hafta sonuna doğru toparlanma çabasında hareket eden beyaz maden, 23,31 dolar/onstan günü kapanış yaparak yüzde 2,2 kayıpla haftayı tamamladı.

Platin de kıymetli madenlerin satıcılı seyrinden payına düşeni alırken son altı haftanın en düşük seviyeden kapanışını yaptığı bir seansı geride bıraktı. 1067 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1025 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak yüzde 3,9 kazancı hanesine yazdı.

Paladyum geçtiğimiz haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni olurken, yüzde 6’nın üzerinde yaşadığı kayıpla son bir ayın en sert düşüşünü yaşadı. 1514 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan paladyum, 1418 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayarak yüzde 6,3 kaybı hanesine yazdı.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page