top of page

Kızıldeniz saldırılarının tedarik zincirlerini bozmasıyla petrol fiyatları yükseliyor

Yemen'in İran yanlısı Husi militanlarının Kızıldeniz'deki gemilere düzenlediği saldırıların deniz ticaretini sekteye uğratması ve şirketlerin gemilerin rotasını değiştirmeye zorlanmasıyla petrol fiyatları Salı günü yükseldi.

Brent ham petrolü vadeli işlemleri 21 sent veya %0,27 artışla GMT 05:30'da varil başına 78,16 dolara yükseldi. Salı günü sona eren ABD Batı Teksas Orta vadeli ham vadeli kontratı 3 sent yükselerek varil başına 72,50 dolara yükseldi. Daha aktif olan ikinci ay kontratı 6 sent veya %0,08 artışla 72,88 dolara yükseldi.

Nakliyecilerin gemilerini Kızıldeniz'den uzaklaştıracağı yönündeki endişeler üzerine her iki gösterge de Pazartesi günü %1'den fazla yükseldi.

"Bugün fiyat istikrarına rağmen arz kesintileri ve Orta Doğu'daki huzursuzlukların yol açabileceği potansiyel riskler, petrol piyasalarında ciddi dalgalanmalara yol açabilir"; dedi Auckland'daki CMC Markets'ta (LON:CMCX) analist olan Tina Teng.

"Jeopolitik gerilimler artarsa ​​petrol piyasaları daha fazla yukarı yönlü baskıyla karşı karşıya kalabilir"; o ekledi.

Petrol şirketi BP (NYSE:BP), Kızıldeniz ve petrol tankeri grubu Frontline'dan (NYSE:) Pazartesi günü gemilerinin su yolundan geçmekten kaçınacağını söyledi, bu da krizin enerji sevkiyatlarını da kapsayacak şekilde genişlediğine işaret ediyor.FRO

Dünya nakliye trafiğinin yaklaşık %15'i, Kızıldeniz'i Akdeniz'e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa nakliye rotasını sunan Süveyş Kanalı üzerinden geçmektedir.

Nakliye saldırıları, ABD ve müttefiklerini Kızıldeniz rotalarını koruyacak bir görev gücü üzerinde görüşmeye sevk etti; ABD ve İsrail'in baş düşmanı İran, bu hamlenin bir hata olacağı konusunda uyardı.

"Saldırıları hafifletmek için çeşitli ülkelerden hızlı toplu tepki geldiği göz önüne alındığında, bu durum aksamaların uzun süreli olabileceğine ve bugünkü oturumda petrol fiyatlarına bazı çekincelerin yansımasına yol açtığına dair pek bir inanç sağlamayabilir." Singapur'daki IG'de pazar stratejisti olan Jun Rong Yeap şöyle konuştu:

İran'da Petrol Bakanı Javad Owji Pazartesi günü ülke çapındaki benzin istasyonlarında yaşanan kesintinin bir siber saldırıdan kaynaklandığını doğruladı.


İran devlet televizyonu ve İsrail yerel medyasının bildirdiğine göre, İran'ın İsrail ile bağlantısı olmakla suçladığı bir bilgisayar korsanlığı grubu, Pazartesi günü ülke genelindeki benzin istasyonlarında hizmetleri kesintiye uğratan saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini iddia etti.

Bu arada ABD'li yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin yaptırımları uygulamak için nakliyatçıları Rus petrol anlaşmaları hakkında daha fazla bilgi vermeye zorlayacağını belirtirken, Rusya'nın paralel bir filo kurmasının ardından ticaretin büyük bir kısmının Batı'nın gözetiminden kaçtığını da kabul etti.



9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page