top of page

KIYMETLİ MADENLER ve ENERJİ

Fed başkanının enflasyon konusunda daha endişeli olacağını düşünen diğerleri ise Cuma günü dolar ve Hazine verimlerindeki düşüşün yanında altın artış yaşarken bunun bedelini fazlasıyla ödemiş olabilir.


Yılın en çok beklenen olayı olan Jackson Hole sempozyumunda konuşma yapan Powell, merkez bankası için önemli olan şeyin fiyat

baskıları değil, iş imkanları olduğunu kanıtladı.


Evet, altın üç hafta içinde ilk kez 1.800 doları sağlam bir şekilde aştı: “sağlam” diyorum çünkü Pazartesi gününden beri altın 1.800 dolar yakınlarında seyretti.


Altının kısa vadede yönünü tayin etmek için ABD’nin 3 Eylül’de yayınlanacak olan iş raporunu beklememiz gerekecek.


Sebep? Eğer Fed, Covid-19 etkilerinden korunmak için 18 aydır her ay 120 milyar dolar değerinde yaptığı tahvil alımlarının azaltılacağını duyuracaksa bakacağı şey kesinlikle bu rapor olacak.


Covid-19 kriziyle geçen bir yıldan uzun süre boyunca iş büyümesini eski haline getirmek, Fed politikacılarının en büyük zorluklarından biri olmaya devam etti. Mart-Nisan 2020 arasında 21 milyondan fazla Amerikalı işini kaybetti ve yetkililere göre hala yaklaşık 7 milyon açık var.

“Varlık alımlarının azaltım zamanı ve hızı, faiz artırımlarının zamanına ilişkin doğrudan bir işaret vermeyecek.” Powell ayrıca Delta varyantından dolayı devam eden yeni belirsizlikler arasında "zamansız bir politik hamleden" kaçınmak gerektiğini vurguladı.


Yani bu, alımların azaltılması için Fed’in işgücü piyasasına olan yoğun ilgisinin devam edeceği anlamına geliyor.


Daha da önemlisi Blueline Futures kıymetli metaller stratejisti Phillip Streible, “haftalık ve aylık istihdam verileri, faiz artırımının zamanlamasını belirleyecek” dedi.


Daha önce de bahsettiğimiz gibi son aylarda Powell üzerine bahis yapanlar, istihdamda ne kadar gelişme olursa azaltım şansının da o kadar çok ve hızlı olduğunu bilecektir. Buna göre hisse senedi ve altın fiyatlarının gidişatı daha kötü olacak. Bu, Wall Street’te yatırım yapmanın bazen bir oyundan fazlası olmadığı günümüz ABD ekonomisinin ironilerinden biri.
32 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page