top of page

Kripto borsaları tehlikede mi? FTX krizi sonrası dev platformdan önemli açıklama


FTX’in iflasından sonra sosyal medyada crypto.com’un da likidite sıkışıklığı yaşadığına dair söylentilerin artması üzerine borsanın CEO’su Kris Marszalek açıklamalarda bulundu.


FTX sonrası oluşan panik ortamında özellikle merkezi borsalar zor günler yaşıyor. Kullanıcıların fonlarını borsalardan çekme talepleri son günlerde ciddi boyutlara ulaştı. Bu durum kripto borsalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Böyle bir sorundan etkilenmeye devam eden crypto.com, ayrıca sosyal medyada hızla yayılan “çekim işlemlerinde sorun var” söylentileriyle de mücadele etmek zorunda kalıyor.


Verilere göre borsa geçen yılın aynı döneminde 4 milyar dolar işlem hacmine sahipken hacim miktarı, geçen ay 284 milyona kadar düştü. Bunun yanında son günlerde hızlanan çekim işlemleri, borsa için sorun olmaya devam ediyor.


Mevcut kriz ortamında Crypto.com'un CEO'su Kris Marszalek, dün YouTube üzerinden bir canlı yayın yaparak yatırımcılara güven vermeye çalıştı.


“Kripto kışı zorlu olsa da Crypto.com sağlam duracak”


FTX’ten sonra sıranın Crypto.com’a geldiğine dair söylentilere cevap vermek için ekran başına geçen Marszalek, şirketinin sağlam bir bilançoya sahip olduğunu ve FTX’te sadece 10 milyon dolarlık bir riske sahip olduklarını yineledi.


Kris Marszalek, FTX ve Alameda’nın FTT tokeniyle olan ilişkisine dikkat çekerek Crypto.com’un kendi tokeni CRO’yu hiçbir zaman kredi teminatı olarak kullanmadıklarını söyledi.


Bu gelişmeler yaşanırken Crypto.com’un Gate.io borsasındaki bir hesaba yanlışlıkla 400 milyon dolarlık ETH göndermesi de borsayla ilgili soru işaretlerine neden oldu. Bunun yanında hafta sonundan bu yana ana akım medyaya da yansıyan para çekim taleplerindeki artış haberleri, daha çok kullanıcının panikle bu kervana katılmasına neden oldu. Borsanın çekim taleplerini karşılayabilmek için piyasada yüksek miktarda CRO tokeni sattığına dair iddialar da tüm gözlerin Crypto.com’a çevrilmesine neden oldu.


Borsanın CEO’su ise bu iddialara yanıt olarak gelir bazında dünyanın en iyi 10 kripto borsasından biri olduklarını söylerken bunun sadece sözde kalmayacağını alacakları aksiyonlarla platformlarının herkes için güvenli bir ortam olduğunu kanıtlayacaklarını söyledi. Buna göre Crypto.com’un önümüzdeki günlerde denetlenmiş bir rezerv doğrulama raporunun yayımlaması bekleniyor.


Marszalek, bu açıklamalarının yanında Crypto.com’un dünya çapında 70 milyonu bulan bireysel kullanıcısı olduğunu ve 2021 ve 2022 döneminde 1 milyar dolar gelir elde ettiklerini beyan etti.


Crypto.com, geçtimiz dönemlerde ABD başta olmak üzere dünya çapındaki sponsorluk anlaşmalarıyla sık sık gündeme geldi. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı Los Angeles Lakers’ın evi Staples Center’ın adının 700 milyon dolarlık bir anlaşmayla Crypto.com Arena olarak değiştirilmesiydi.


Diğer kripto para borsaları tehlikede mi?


FTX gibi piyasanın en büyük kripto para borsalarından birinin hızla iflasa sürüklenmesi, kripto para borsalarının mercek altına alınmasına neden oldu. Özellikle kripto piyasalarında düzenleyici eksikliği FTX olayıyla birlikte bir kez daha şiddetli şekilde hissedildi.


Oluşan panik havasında milyonlarca kullanıcı, fonlarını merkezi borsalardan çekmeyi tercih ederken bu durum kripto borsalarının faaliyetlerini sürdürme konusundaki riski daha da artıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Piyasada son günlerdeki yaygın bir söylem ise yeniden moda oldu: kripto cüzdanının anahtarı sende değilse cüzdan senin değildir.


Ancak kripto ticaretinin temelini oluşturan merkezi borsalar, kripto yatırımcıları için hâlâ en popüler platformlar arasında. Bu bağlamda faaliyetlerini devam ettirmek isteyen borsalar, FTX’ten sonra güveni yeniden tesis etmek için güvenlik önlemlerini artırmanın yanında şeffaflık yarışına da girmiş durumda.


Kullanıcı güvenini yeniden kazanmak için atılan bu adımlar, Binance’in rezerv kanıtı mekanizmasını gündeme getirmesiyle ortaya çıktı ve piyasadaki çoğu kripto borsası, son bir haftada kullandıkları cüzdan adreslerini yayımlamaya başladı.


Sonuç olarak panik ortamının aşılıp kullanıcıların merkezi borsalarından güvenlik endişesinden dolayı fon çekimlerini durdurması, bu platformların faaliyetlerine devam etmeleri için kritik öneme sahip.

5 görüntüleme0 yorum

Kommentarer


bottom of page