top of page

Marketmind: Sarsılan piyasalar ekonomi ve Fed faiz yolu hakkında endişeli

Hafta boyunca gelen bir dizi ekonomik verinin soğuyan ABD ekonomisine işaret etmesinin ardından ürkek yatırımcılar resesyondan endişe ederken, risk duyarlılığı kırılgan olmaya devam ediyor.

Salı günkü JOLTS raporu, tacirlerin Fed'in faiz artırımlarını bitirmek üzere olduğuna dair bahse girmesiyle, ABD'deki açık pozisyonların Şubat ayında yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Yatırımcılar, faiz oranı vadeli işlemlerinin fiyatlamasına dayalı olarak, bir önceki gün yaklaşık %43'lük bir şansa kıyasla, Fed'in 2-3 Mayıs'taki toplantısının ardından hareketsizlik ihtimalini kabaca %60'a yükseltti.

Yine de, Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, ABD merkez bankasının son bankacılık sektörü sorunlarının kontrol altına alındığına dair işaretler arasında muhtemelen daha fazla faiz artırımı yapacağını söyledi.

Yeni Zelanda merkez bankasının sürpriz bir şekilde 50 baz puanlık zam yapması Asya piyasasını şok etti ve kivi doları iki ayın zirvesine ulaştı. Reuters anketine katılan 24 ekonomistin 22'si, Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sadece 25 baz puan artıracağını tahmin etmişti.

Bu arada JPMorgan (NYSE: JPM ) CEO'su Jamie Dimon, ABD bankacılık krizinin etkisinin önümüzdeki yıllarda hissedileceğini söyledi.

Dimon, hissedarlara yıllık 43 sayfalık bir mesajda, "Mevcut kriz henüz sona ermedi ve geride kalsa bile, yansımaları gelecek yıllarda da devam edecek" diye yazdı.

Hisse senedi vadeli işlemleri, Avrupa'da ekonominin durumunu gösterecek olan günün ilerleyen saatlerinde Avro bölgesi, Fransa ve Almanya için satın alma yöneticileri endeksi anketleriyle Avrupa'da daha düşük bir açılışa işaret ediyor. Yatırımcılar hala bölgede birkaç faiz artırımı daha bekliyor.

Döviz stratejistleri arasında yapılan bir Reuters anketi, ABD dolarının, emsalleriyle olan faiz oranı farkının genişlemeyi durdurması nedeniyle bu yıl çoğu majör para birimi karşısında zayıflayacağını gösterdi.

Kripto dünyasında, Dogecoin'in Shiba Inu köpeği Pazartesi günü sosyal medya şirketinin logosu olarak Twitter'ın mavi kuşunun yerini aldı (ve son twitter kaydırmasından itibaren orada kalıyor), meme coin'in piyasa değerine 4 milyar dolar kadar eklemesine yardımcı oldu.

Çarşamba günü piyasaları etkileyebilecek önemli gelişmeler:


Ekonomik olaylar: S&P Global (NYSE: SPGI ) Euro bölgesi, Fransa ve Almanya için Hizmet PMI verileri.


14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page