top of page

Merkez Bankası 200 baz puan faiz indirdi, dolar kuru rekor seviyeye yükseldiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında %18 olan ve politika faizi olarak kullanılan bir hafta vadeli repo faiz oranını 200 baz puan indirerek %16'ya düşürdü.

Nisan ayı itibarıyla TCMB Başkanı olarak PPK toplantısını yöneten Kavcıoğlu'nun 7 aylık başkanlık sürecindeki ilk faiz indirimi Eylül ayında yapılmıştı, Kavcıoğlu ay başındaki konuşmasında çekirdek TÜFE vurgusu yaparak söylem değişikliğine gitmiş ve faiz indirimi beklentileri artmıştı. Eylül'de yapılan 100 bp faiz indiriminin ardından bu ay 50 ile 100 baz puan aralığında faiz indirimi bekleniyordu. Banka, beklentilerin üzerinde bir oranda faiz indirimi yaparken karar metninde indirim için şu ifadelere yer verdi:


“Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için güçlendirilen makroihtiyati politika çerçevesinin olumlu etkileri gözlenmeye başlamıştır. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir.”

Faiz kararı öncesi 9,28 seviyesinde işlem gören USD/TRY kuru 9,48'den işlem görürken karar öncesi 10,80 seviyesinde bulunan EUR/TRY 11,04 seviyesine geldi. Gram altın ise 532 TL'den 545 TL'ye çıkarak rekor kırdı.1 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page