top of page

Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesi Bilmeniz Gerekenler.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dolar/TL kurunun üst üste kapanış rekorları kırdığı bir dönemde faiz toplantısı gerçekleştirecek. Piyasanın beklentisi Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği yönünde. Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği faiz mesajları da piyasa aktörleri tarafından dikkatle takip edildi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son dönemlerin en kritik toplantısına hazırlanıyor.

Dolar/TL kurunun rekor serisine devam ettiği dönemde TCMB Para Politikası Kurulu politika faizini belirlemek için toplanacak.


Perşembe günü saat 14:00'da toplanacak PPK'dan çıkan karar dolar/TL kurunun seyri açısından da belirleyici olacak.


Piyasanın beklentisi Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam etmesi yönünde oldu.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin faiz anketine katılan 21 kurumun medyan beklentisi Kasım toplantısında 100 baz puan indirimle faizini yüzde 15 seviyesine getireceği yönünde.


Yabancılar da indirim bekliyor

Yurtiçi piyasa aktörlerinin yanında yabancı kurumlar da Kasım'da faiz indirimlerinin devam edeceğini öngördü.

Bu konuda beklentilerini paylaşan kurumların başında Deutsche Bank geliyor.

Aralarında Christian Wietoska ve Fatih Akçelik’in de bulunduğu Deutsche Bank ekonomistlerinin yayımladığı araştırma raporuna göre, çekirdek enflasyonun Ekim ayında beklenenden düşük gelmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son cari açık vurgusuyla bankanın faiz indirimiyle ilgili beklentileri de değişti.


Bu toplantıda 100 baz puanlık bir indirim beklediklerini belirten Deutsche Bank ekonomistleri, 16 Aralık'ta 100 baz puanlık bir indirim daha yapılmasını beklediklerini ve yıl sonu faiz beklentilerini de yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürdüklerini söyledi.


Ekim ayında enflasyonun yüzde 20,3’lük beklentilerinin altında geldiğini belirten ekonomistler, çekirdek enflasyonunun da aşağı yönlü sürpriz yaptığını ama bunun büyük ihtimalle geçici olduğunu düşündüklerini söyledi.


Yıl sonunda manşet enflasyonun yüzde 19,5 olmasını bekleyen Deutsche Bank, küresel emtia rallisi ve Türk lirasındaki değer kaybıyla çekirdek enflasyonun yüzde 17’ye ulaşacağını düşündüklerini vurguladı.Beklenenden düşük gelen enflasyonun yılın kalanı için faiz indirimlerini artıracağını belirten ekonomistler, TCMB’nin son iletişimiyle beraber Merkez Bankası’nın Türk lirasının değer kaybetmesine daha toleranslı olduğunu düşündüklerini dile getirdi.


16 görüntüleme0 yorum
bottom of page