top of page

Merkez Bankası faizi sabit tutarsa, düşürürse altın, dolar, kur ne olur? TCMB Nisan ayı faiz kararı!

Yılın dördüncü faiz kararı için gözler TCMB Nisan ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini ocak ayında yüzde 9 seviyesinde sabit tutmuştu. Şubat ayında 50 baz puan azaltarak yüzde 8,5 seviyesine çekti. Merkez Bankası politika faizini mart ayında ise %8,5'te sabit tuttu. Peki, Merkez Bankası Nisan ayında faizi sabit tutarsa, düşürürse altın, dolar, kur ne olur?


Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasaları olduğu gibi altın ve doları olan vatandaşları da yakından ilgilendiriyor. Geçtiğimiz yıl MB, ağustos, eylül, ekim ve kasım toplantılarında toplam 5 puanlık indirim gerçekleştirdi. Politika faizi böylece yüzde 14'ten yüzde 9'a çekildi. Politika faizi Eylül 2020'den bu yana ilk kez tek haneye indi. En son mart ayında ise yüzde 8,5 seviyesinde sabit bıraktı. Faiz kararına göre elinde dolar ve altını olan vatandaşlar ne olacağı hakkında bilgi edinmek istiyor.

MART AYI MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI TARİHİ

TCMB Para Politikası Kurulu toplantı takviminde yer alan bilgilere göre bu ay faiz kararı 27 Nisan 2023 Perşembe günü saat 14:00’te duyurulacak. Merkez Bankası mart ayında politika faizini %8,5'te sabit tuttu.

MB FAİZ KARARINI SABİT TUTARSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Uzmanlara göre Merkez Bankası'nın faizi sabit tutması halinde altın ve dolarda çok keskin hareket olmayabilir.

MB FAİZİ DÜŞÜRÜRSE ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

Politika faizi düşerse dolar kısa veya orta vadede genel olarak yükselir. Kurun yükselişi altın fiyatlarını da yükseltir. FED faizi düşerse dolar, kısa ve orta vadede değer kaybeder. Türk Lirası değer kazanır.

15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page