top of page

Merkez Bankası Politika Kararlarını Vermeye Hazırlanırken Dolar Yükseliyor

Asya'da Pazartesi sabahı dolar yükseldi. Japon Yeni , bir dizi merkez bankasının hafta boyunca politika kararlarını vermeye hazırlanırken beş yılın taze bir düşük seviyesini gördü.

Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki durumunu izleyen ABD Dolar Endeksi , 23:21 ET (03:21 GMT) itibarıyla %0,06 artışla 99,245'e yükseldi. Dolar endeksi sözleşmesi 13 Mart'ta 22 Haziran sözleşmesine yuvarlandı.

USD/JPY çifti %0,48 artışla 117,84'e yükseldi .

AUD/USD çifti %0,45 düşüşle 0,7258'e ve NZD /USD çifti %0,33 düşüşle 0,6784'e geriledi.

USD/CNY paritesi %0.16 artışla 6.3498'e, GBP /USD paritesi %0.16 düşüşle 1.3014'e geriledi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelerin 24 Şubat'taki işgaliyle başlayan çatışmayı sona erdirme umutları, yen ve İsviçre frangı gibi güvenli liman para birimleri üzerinde baskı yarattı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini sona erdirmek için önemli müzakerelere başlamaya istekli olduğuna dair işaretler olabileceğini söyledi. Ancak 24 Şubat'ta başlayan çatışmada çatışmalar sürüyor.

Dolar seansın başında 117.61 yene kadar yükseldi, Ocak 2017'den bu yana en yüksek seviyesi, Barclays PLC analistlerinin hisse senetleri yükselirken güvenli liman talebindeki düşüşe bağladığı önceki haftanın kazanımlarını genişletti.

Barclays PLC, "BoJ'un güvercin eğilimi, beklenen Fed yükselişinin aksine, dolar-yen'i desteklemeye devam etmeli ve yüksek enerji maliyetlerinden kaynaklanan olumsuz ticaret haddleri etkisine devam etmeli." 118.6.”

Japonya Merkez Bankası'nın Cuma günü politika kararını açıklarken güvercin duruşunu sürdürmesi bekleniyor. Fed'in ise Çarşamba günü kararını açıklarken faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Avustralya Merkez Bankası da Salı günkü son toplantısının tutanaklarını yayınlayacak.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) da politika kararını açıklayacak ve 25 baz puanlık bir faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor.

"Fed ve ECB'nin faiz artırımlarının poundu nasıl etkileyeceği "büyük ölçüde toplantı sonrası açıklamalarına ve Fed'in basın toplantısına bağlı olacak. İngiltere, Rusya'nın arz şokuna ABD'den daha fazla maruz kaldığı için, risklerin aşağıdakilerden kaynaklandığını düşünüyoruz. CBA analistleri bir notta, BOE'nin hayal kırıklığı ve zayıf bir poundun 1.2894'e düştüğünü söyledi.

Euro, Ukrayna'daki ihtilafın sona ermesi umuduyla küçük bir destek vererek 1,0935 dolardan işlem gördü. Ancak, çatışmanın avro bölgesi büyümesi üzerindeki etkisi tek para birimi üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Avustralya ve Yeni Zelanda doları gibi emtia bağlantılı para birimleri, artan petrol, tahıl ve metal fiyatları nedeniyle Mart ayında görülen çok yıllı yüksek seviyelerinden geriledi.

Kripto para birimlerinde, bitcoin, dijital varlık için sakin bir hafta sonundan sonra 37.800 $ işaretine yakındı.

7 görüntüleme0 yorum
bottom of page