top of page

Odak noktası Avrupa enflasyonuna çevrilirken dolar zemin buluyor

Dolar Perşembe günü Asya'da nefes aldı ve Almanya, Fransa ve İspanya'daki kötü sürprizlerin bu hafta avroya destek vermesinin ardından, yatırımcılar Avrupa enflasyon verilerini beklerken ABD getirilerinin artmasıyla istikrar kazandı.

Dolar Çarşamba günü euro karşısında %0,9 kayıpla bir ay içindeki en keskin düşüşünü yaşadı. Perşembe günü avro yaklaşık %0,2 daha güçlüydü ve ortak para birimi Asya ticaretinde 1000 GMT'de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde 1,0649 dolardaydı.

Almanya'da Şubat ayında beklenenden daha yüksek enflasyonun, Fransa ve İspanya'daki beklenmedik şekilde güçlü okumaların ardından Avrupa Merkez Bankası üzerindeki faiz oranlarını artırma baskısını artırmasıyla, piyasalar rahatsız edici bir başka yüksek okuma için hazırlanıyor.

Singapur'da OCBC Bank stratejisti Christopher Wong, "Beklenti, %8,6'lık son baskıdan daha yavaş bir artış yönünde, ancak bu, son zamanlarda yeniden hızlanan Fransa ve İspanya TÜFE'lerinin aksine," dedi. "Yukarı yönlü bir sürpriz euroya biraz güç verebilir."

ABD dolar endeksi %0,2 yükselerek 104,58'e yükseldi, Asya ticareti sırasında ABD Hazine tahvil getirilerinin yeni zirveye ulaşması ve Federal Rezerv yetkilisi Neel Kashkari'nin Fed'in Mart ayındaki bir sonraki toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı için kapıyı açık bırakması yardımcı oldu.

Diğer yerlerde yen, dolar karşısında 136.40'ta oldukça istikrarlı seyrederken, Avustralya ve Yeni Zelanda doları ve Çin yuanı, Çarşamba günü yükselen Çin imalat verilerinin desteklediği güçlü kazançların ardından hafifçe dalgalandı.

Avustralya dolarının toparlanmaya devam etmesi için 200 günlük hareketli ortalamayı 0,6794 dolardan temizlemesi gerekiyor. En son Perşembe günü %0,2 daha yumuşaktı ve 0,6746 dolardı. Çarşamba günü %1,2 yükselen Yeni Zelanda doları, Perşembe günü %0,4 düşüşle 0,6230 dolara geriledi.

Çin yuanı, Çarşamba günü 2023'ün en büyük sıçramasını kaydettikten sonra dolar karşısında 6,8928'e yerleşti.

Yatırımcılar, COVID sonrası iyileşme için politika desteğine ilişkin rehberlik amacıyla Pazar günü başlayacak Çin Ulusal Halk Kongresi toplantısını dört gözle bekliyor.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) uluslararası ekonomi başkanı Joe Capurso, "Şubat ayında Çin'in PMI'lerinde dünkü olumlu sürpriz, madencilik emtia fiyatları ve onları ihraç eden ülkelerin para birimleri için olumlu" dedi.

"Çin'in İki Oturum toplantılarından sonraki haftalarda Avustralya dolarının önemli ölçüde yükselebileceğini düşünüyoruz" dedi.

"Yuan ve Avustralya ve Yeni Zelanda doları gibi emtia para birimleri, toplantı beklediğimiz gibi büyüme yanlısı bir sinyal gönderirse önemli ölçüde yükselebilir."

Öte yandan sterlin, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey'nin gelecekteki faiz artırımları hakkında "hiçbir şeye karar verilmediğini" ve bunun tüccarların daha yüksek oranlar üzerindeki bahislerini geri çekmesine neden olan açıklamalarıyla geri çekildi. Sterlin %0.2 düşüşle 1.2005$ oldu. [GBP/]

Bitcoin, doların düşüşüne rağmen çok az ilerleme kaydetti ve en son 23.493 dolardaydı. Kripto bankası Silvergate'teki sorun, hava durumunu olumsuz etkiledi ve bankanın hisseleri, yıllık raporunu ertelediği ve faaliyet gösterme kabiliyetini değerlendirdiği konusunda uyardıktan sonra Çarşamba günü %28 düştü.

Avrupa enflasyonunun yanı sıra, euro bölgesi istihdamı ve merkez bankası tutanakları ve ABD işsizlik başvuruları verileri de günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak.11 görüntüleme0 yorum
bottom of page