top of page

Omicron korkularının azalması petrolü destekledi
Omicron varyantının ekonomik toparlanma ve yakıt talebi üzerindeki etkisine dair korkular azalmaya devam ederken bugün Asya’da petrol yükseldi.

Brent %0,51 artışla 76,21 dolar olurken WTI %0,77 yükselişle 72,92 dolara ulaştı.

Ön veriler üç doz BioNTech SE (F:22UAy)/Pfizer Inc. (NYSE:PFE) aşısının, Omicron’a karşı koruma sağlayabileceğini gösterirken piyasalar bu haberden destek aldı.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, “Omicron varyantı ile ilgili ön veriler…hastanede tedavilerde artış olmadığı düşünülünce korkulduğu kadar şiddetli olmayabileceğine işaret ediyor.” dedi.


“Üçüncü bir doz ayrıca yeni varyanta karşı umut verici koruma belirtileri gösteriyor.”

Ancak bazı hükümetlerin kısıtlayıcı tedbirleri tekrar uygulamaya başlaması, petroldeki artışı sınırladı. İngiltere evden çalışma zorunluluğu getirirken Danimarka restoran, bar ve okulları kapattı. Çin de Guangdong’dan grup halinde turistik gezileri durdurdu.

Omicron’un tespit edilmesinin 25 Kasım-1 Aralık arasında Brent’te %16 düşüşe yol açmasıyla birlikte ANZ analistleri, “Talebe yönelik riskler tamamen azalmadı.” dedi. Brent’teki kayıpların yarısından fazlası bu hafta şu ana kadar geri alınmış olsa da bazı yatırımcılar, Omicron’un yakıt talebi üzerindeki etkileri netleşene kadar daha büyük bir toparlanmanın olmayabileceği konusunda uyardı.


OANDA analisti Craig Erlam, Brent vadeli işlemlerinin Eylül ve Kasım 2021 sonlarında önemli bir destek seviyesi olan 76,50-77,50 dolar aralığının alt ucunda dirençle karşılaşmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Bu arada ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin Çarşamba günkü petrol arzı raporu, 3 Aralık haftasında stoklarda 240.000 düşüş yaşandığını gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler 1,705 milyon varil düşüş yönünde olurken bir önceki hafta 910.000 varil düşüş raporlanmıştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün bir önceki gün paylaşılan raporu ise 3,809 milyon varil düşüş olduğunu göstermişti.

9 görüntüleme0 yorum
bottom of page