top of page

Omikron iyimserliği petrolde ralli beklentilerini artırdı

Brent Petrol fiyatı, işlem hacminin azalmasıyla düşse de Omikron varyantının virüsün diğer varyantlarına göre daha hafif geçtiğine dair işaretler sonrası haftayı kazançla kapatmaya hazırlanıyor.

Londra’da vadeli kontratlar yüzde 0,7 düşerek 76 dolar civarında işlem görüyor. Omikron varyantı seyahat kısıtlamalarına ve enfeksiyon sayılarında ciddi artışlara neden olsa da İngiltere’de bir Sağlık Ajansı yaptığı açıklamada Omikron varyantı sebebiyle hastaneye yatışların Delta varyantıyla kıyaslandığında oldukça az olduğunu belirtti.


“Eğer Omikron varyantı gerçekten daha az ölümcülse, bu ekonomik toparlanmanın tökezlemeyeceği ve petrol tüketiminin 2022’de artacağı anlamına gelir” diyen Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley, “Omikronla ilgili dolaşan haberler petrolün ralli yapması için gereken koşulları eksiksiz şekilde sağlıyor” yorumunda bulundu.


Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında perşembe gününü yüzde 1,4 yükselişle 73,79 dolardan kapattı. Cuma günü piyasa tatil sebebiyle işlemlere kapalı olacak.


Şubat vadeli Brent Petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,7 düşerek 76,34 dolara geriledi.


20 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page