top of page

Ons altın 1.970 dolara inerken dolar/TL hâlâ 27 seviyesinin altında seyrediyor

Dolar/TL: Dün ABD'de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin altında kalması, istihdam piyasasının hâlâ canlı olduğuna işaret etti.

Bu durum da Fed için 2023 sonuna kadar iki faiz artırımı beklentilerini güçlendirdi.

Bu ortamda dolar endeksi (DXY), 101 direncini test ederken Amerika'da 10 yıllık faizde son işlemler %3,86'dan, 2 yıllıkta ise %4,84’ten geçti. Bu sabaha bakıldığında DXY yatay.

Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise karışık bir görüntü sergilemekte.

Yurt içi tarafta dün TCMB'nin faiz kararı takip edildi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %15'ten %17,5 düzeyine yükseltildi.

Cumhurbaşkanı'nın Körfez ziyaretinin ardından faiz artışında düşük oranlar bekleniyordu.

Öte yandan Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Kur Korumalı Mevduat hesapları için zorunlu karşılık oranı, tüm vadelerde %15 olarak belirlendi.

Fiyatlamalar tarafında ise net bir hareket gözlemlemiyoruz.

Dolar/TL'de 27 seviyesinin hafif altındaki seyir devam ediyor. Kurdaki bant hareketinin, haftanın son işlem gününde de sürmesini bekliyoruz.

Euro/Dolar: ABD'de bir taraftan bilançolar takip edilirken diğer yandan istihdam piyasasının güçlendiğine işaret eden veriler, Fed'in faizleri bir süre daha yüksek seviyelerde tutacağı ihtimalini güçlendiriyor.

Fed'in Temmuz ayındaki toplantıda faizleri 25 baz puan artırması, %96 ihtimalle fiyatlanıyor.

Buna bağlı olarak da ABD tahvil faizleri yükseldi. Dün 10 yıllık tahvilin getirisi 10 baz puan artarak %3,86 oldu. Dolar endeksi 101 direncini test ederken EUR/USD 1,1118'e kadar geri çekildi.

Şu aşamada dolardaki toparlanma ile paritede 1,1195 direnç seviyesin altında seyir gözlenebilir. 1,1085 ve 1,1030 sıralı destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Ons Altın/Dolar: Diğer para birimlerindeki zayıflıkla 100 seviyesinin üzerine çıkan dolar endeksi; dün ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvurularının, istihdam piyasasındaki sıkı görüntünün korunduğuna işaret etmesiyle yukarı yönlü ivme kazandı ve 101 seviyesine yaklaştı.

Değerli maden ise %0,4 düşüşle 1.970 seviyesinden kapattı.

Teknik olarak 1.965 yakın desteği önemli. Bu seviyenin altına sarkma yaşanmadıkça değerli madende tekrar toparlanma gözlenebilir.

Direnç 1.990 civarında.

Diğer yandan 1.965 desteğinin kırılması durumunda 1.950 hedef olabilir11 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


bottom of page