top of page

Ons altın enflasyon sonrası yükselişini koruyamadı


Kıymetli metal, dün ABD’de enflasyonun gerilemesi ve Fed’in de buna bağlı Eylül’de 75 baz puan yerine 50 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentisiyle bir ayın zirvesine çıktı. 1.807 dolara yükselen altın, bugün gün başında 1.783 dolara indi ve son saatte 1.790 dolardan işlem görüyor.


Altındaki yükseliş neden devam etmedi?


Enflasyonun %9,1’den %8,5’e gerilemesine karşın Fed yetkililerinden şahin açıklamalar geldi. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari ve Chicago Fed Başkanı Evans, enflasyonun %2 hedefinin çok üzerinde olduğunu ve sıkı para politikasının devam etmesi gerektiğini belirttiler. Ekonomide yavaşlama riskine karşın enflasyonun daha önemli bir sorun olduğunu belirten yetkililer, faiz artışlarının devam edeceğinin mesajını verdi.


Ons altın Fed yetkililerinden gelen açıklamaların ardından yükseliş ivmesini azalttı ve bugün açıklanacak ABD ÜFE verisi öncesi 1.800 dolar altında işlem görüyor.


Tüketici fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından üretici fiyatlarında da gerileme olması bekleniyor. Petroldeki düşüşle beraber maliyetlerin son aydaki artış hızının azalması ve ÜFE’nin %10,4’e inmesi bekleniyor. Olumlu veri Eylül’de 50 baz puan beklentilerini artırabilir ve altındaki gün içi düşüş durabilir. Ancak yükselişin devamı için Fed yetkililerinin de enflasyon konusunda iyimser olması gerekir. Son açıklamalar enflasyonda politika yapıcıların henüz ikna olmadığını gösteriyor.

8 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page