top of page

Ons altın yılın zirvesine çıktı, gram altın bir rekor daha kırdı


Ons altın bugün %1,5 oranında yükseliş kaydetti ve 2.045 dolara çıkarak Mart 2022’de görülen rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Ons altındaki yükselişin hız kazanmasıyla yurt içi altın fiyatları da tarihi yüksek seviyeye çıktı.

Gram altın 1.271 TL ile yeni zirveyi gördü

Altındaki yükselişe bağlı günün ilk yarısında 1.262 TL ile zirveyi gören gram altın, önceki dakikalarda onsun ivmesini artırmasıyla 1.271 TL’ye yükselerek zirveyi yukarı taşıdı.

ABD verileri ve beklentiler altını yükseltiyor

ABD’de dün açıklanan enflasyon oranları manşette gerileme gösterirken çekirdek tarafta yüksek kalmaya devam etti. Bugün açıklanan ÜFE ise aylık bazda %0,5 oranında gerileyerek Haziran 2021 sonrası aylık en belirgin düşüşü kaydetti ve yıllık bazda da %2,7’ye indi. Öte yandan gıda ve enerji hariç hesaplanan çekirdek ÜFE ise pandemi sonrası ilk kez gerileme yaşadı.

ABD’de üretici enflasyonundaki düşüşün gelecek dönemde tüketici enflasyonuna yansıması bekleniyor.

Bugün açıklanan bir diğer veri olan haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada 11 bin kişi artış göstererek 239 bine yükseldi.

Bir yandan ÜFE’deki düşüş diğer yandan en güncel işsizlik rakamlarındaki artış ABD ekonomisinde yavaşlama beklentilerini artırırken Fed’in Mayıs’ta son kez faiz artışı yapacağı beklentilerini de yine güçlendirdi.

Verileri arkasına alan altın bugün yükselişini hızlandırarak 13 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

18 görüntüleme0 yorum
bottom of page