top of page

OPEC+ üretim kesintileri ve ABD stokları görünümü aydınlatırken petrol fiyatları yükseldi.

-Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının düşeceği beklentileri ve OPEC+ üretici ittifakı tarafından belirlenen en son üretim kesintisi hedeflerinin desteğiyle Çarşamba günü yükseldi .

Brent ham vadeli işlemleri 45 sent veya %0,5 artışla 0352 GMT itibariyle varil başına 85,39 dolara ulaştı. West Texas Intermediate ABD ham petrolü 40 sent veya %0.5 artışla varil başına 81.11 dolara yükseldi.

Artışlar, bir endüstri raporunun ABD ham petrol stoklarının 31 Mart'ta sona eren haftada yaklaşık 4,3 milyon varil düştüğünü göstermesiyle geldi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin resmi envanter raporu Çarşamba günü 1430 GMT'de açıklanacak.

Destek eklemeye devam etmek, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen bir grup olan Rusya dahil müttefikleri tarafından belirlenen arzları azaltmak için en son hedeflerdi.

OANDA analisti Edward Moya, "Enerji tüccarları hala OPEC+'ın sürpriz üretim kesintisini sindiriyor ve petrol piyasasının daha da sıkı kalacağına dair herhangi bir haber fiyatları daha da yükseltecek" dedi.

OPEC+ planı, grubun toplam kesinti hacmini, küresel talebin yaklaşık %3,7'sine eşit olan geçen Ekim ayında günde 2 milyon varil kesinti dahil olmak üzere günde 3,66 milyon varile (bpd) getirecek.

Asya'da, veriler Japonya'nın hizmet sektörünün Mart ayında dokuz yılı aşkın bir süredir en hızlı şekilde büyüdüğünü gösterdi.

Bununla birlikte, en büyük iki petrol tüketicisi olan ABD ve Çin'deki zayıf imalat faaliyeti, OPEC+ kesintilerini takiben daha sıkı arz beklentisine rağmen petrol fiyatlarının daha fazla yükselmesini engelledi.


Analistler, tacirlerin bu hafta sonunda açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verilerinden daha geniş ekonomik eğilimler hakkında ipuçları arayacaklarını söylüyor.

CMC Markets analisti Tina Teng, "ABD tarım dışı istihdam, muhtemelen geniş piyasa hareketlerini yönlendiren en etkili ekonomik veri olacak" dedi.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page