top of page

OPEC+ üretim planına sadık kalmayı seçtikten sonra petrol yükseldi
OPEC+ üretim artışı çağrılarını kulak ardı ederek daha kademeli bir üretim artışı ile devam etmeyi seçtikten sonra petrol Asya’da yükseldi.

Perşembe günü %2 civarı düşen Brent %0,97 artışla 81,32 dolar olurken önceki seansta %2,5 düşen WTI, %1,09 artarak 79,67 dolara ulaştı.

Perşembe günü OPEC+, Aralık ayından itibaren günlük 400.000 varil üretim artışı planı ile devam etmeye karar verdi.


OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Reuters’e yaptığı açıklamada “Bu, kolay ve hızlı bir toplantı oldu. OPEC+’nın üretim stratejisini değiştirmeyi düşündüğü bir nokta olmadı, ki verdikleri mesaj tamamen buydu.” dedi.

Devam eden Covid-19 vaka artışları da OPEC+’nın temkinli yaklaşımını besledi. Ayrıca küresel arz çöküşü petrol piyasasındaki darlığı artırırken bazı OPEC üyelerinin üretim hedeflerine ulaşamaması, ham petrol arzı üzerindeki baskıyı artırdı.

Kartel, ABD Başkanı Joe Biden’in, artan fiyatları sakinleştirmek için planlanan miktarın iki katı kadar ekstra bir üretim artışı çağrısını önemsemedi. ABD ayrıca OPEC+’nın üretimde artış yapmaması halinde kendi stratejik rezervlerini kullanmayı düşünen kilit tüketiciler arasında.

OPEC+, Covid-19’un yakıt talebine olan etkisinden dolayı arz kısıtlaması yapıyor. Petrol yedi yılın yüksek seviyesine ulaşmış olsa da Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ile ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ABD ham petrol stoklarında artış olduğunu gösteren raporları sonrası düşüş yaşadı.

13 görüntüleme0 yorum
bottom of page