top of page

OPEC, günlük 1,16 milyon varillik üretim kota kesintisini onayladı.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçıları Pazartesi günü, gelişmiş dünyadaki ekonomik yavaşlama işaretlerine yanıt olarak bu yıl düşen ham petrol fiyatlarını desteklemek amacıyla üretim seviyelerinde sürpriz bir kesintiyi resmen onayladılar.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, üyelerinin, Rusya, Kazakistan, Umman ve Gabon gibi diğer ihracatçılarla birlikte, "önlem olarak" Mayıs ayından itibaren hedeflenen üretim seviyelerini günde toplam 1,16 milyon varil azaltacağını doğruladı. petrol piyasasının istikrarını desteklemeyi amaçlayan önlem."

OPEC, üyelerinin Mayıs ayından itibaren aşağıdaki "gönüllü üretim ayarlamalarını" yapacağını söyledi:

Suudi Arabistan: günde 500.000 varil

Irak: 211.000 varil/gün

Birleşik Arap Emirlikleri: 144.000 varil/gün

Kuveyt: 128.000 varil/gün

Cezayir: 48.000 varil/gün

Gabon: 8.000 varil/gün

Buna ek olarak, kendisi OPEC üyesi olmayan ancak daha geniş sözde 'OPEC+' grubunun bir parçası olan Kazakistan da üretimini günde 78.000 varil azaltacak.

Bu kesintiler, Rusya tarafından yılın başlarında açıklanan tek taraflı günlük 500.000 varillik kesintiye ek olarak geldi.

Tedbirler, küresel arz-talep dengesini önemli ölçüde sıkılaştırarak, zayıf ABD ve Avrupa talebinin neden olduğu kısa vadeli arz fazlalığını ve yılın başından bu yana Çin'deki yavaş toparlanmayı ortadan kaldırabilir. Yaygın olarak tahmin edildiği gibi, Çin ekonomisi yıl içinde toparlanır ve sonunda pandeminin aksamasını geride bırakırsa, etkilerinin daha belirgin hale gelmesi muhtemeldir.

Analistler, çoğu OPEC üyesinin çeşitli sorunlar nedeniyle kararlaştırılan kotalarının altında üretim yaptığı göz önüne alındığında, üretimdeki gerçek düşüşün muhtemelen açıklanandan daha küçük olacağını savundu. Nijerya, İran, Venezüella ve Angola, üretim kotalarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, bazı üçüncü taraf değerlendirmelerine göre, Rusya'nın Mart ayındaki fiili üretimi, resmi önlemlerin olacağını gösterdiği seviyenin yaklaşık 200.000 varil/gün üzerindeydi.

JPMorgan'daki analistler, OPEC üretimindeki gerçek düşüşün açıklanan 1.16 milyon varil/gün yerine 700.000 varil/güne yakın olacağını söylediler.

Ham petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın çeşitli ülkelerin üretimi kısmak için adımlar attığı bir dizi duyuruya öncülük etmesiyle Pazar günü yükseldi. Ancak, piyasa hareketin sonuçlarını yeniden değerlendirdiği için Pazartesi günü bu kazançların bir kısmından vazgeçtiler. 07:50 ET (11:50 GMT) itibarıyla, ABD ham petrol vadeli işlemleri %6,4 artışla varil başına 80,52 $'a yükselirken, Brent vadeli işlemleri %6,3 artışla varil başına 84,89 $'a yükseldi.

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista bir sabah notunda, "Teklifteki düşüşün fiyatları desteklemesi garanti edilmiyor, çünkü denklemin diğer tarafında talep seviyeleri belirsizliğini koruyor" dedi. "Merkez bankaları enflasyonu düşürmeye odaklanmaya devam ediyor ve daha yüksek faiz oranları ekonomik büyüme görünümünü daha da düşürebilir ve dolayısıyla petrol talebini azaltabilir."

ADM ISI'nin Londra'daki kıdemli analisti Marc Ostwald, kararın "Suudi Arabistan'da ABD'den Çin ve Asya'ya doğru olan eksenin boyutunun da altını çizdiğini" belirtti. dünyanın en büyük ihracatçısı ve ithalatçısı. Suudi Aramco (TADAWUL: 2222 ) geçen hafta iki Çinli rafineri grubuna milyarlarca dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. Mart ayının başlarında The Wall Street Journal, iki ülkenin petrol ticaretini dolar yerine yuan üzerinden halletmek için görüşmeleri hızlandırdığını bildirmişti.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page