top of page

OPEC'in üretim kesintisine yönelik spekülasyonlar, Çin'le ilgili endişelere ağır bastı

Salı günü petrol fiyatları; yatırımcıların piyasadaki son zayıflığın OPEC tarafından daha fazla arz kesintisine davetiye çıkaracağı yönünde beklentiye girmesiyle yükselirken Çin'deki hükümet karşıtı protestolar ve Fed’den gelen şahin sinyaller talep görünümünü kötüleştirdi.

Petrol haftaya dalgalı bir başlangıç yaptı ve Çin'de hükümetin katı COVID-19 politikasına karşı protestoların yoğunlaşmasıyla ilk başta %3'e varan düşüşler yaşadı.

Ancak fiyatlar seansın ilerleyen saatlerinde toparlandı ve piyasaların, OPEC’in fiyatları desteklemek için devreye gireceğine inanmasıyla Pazartesi gününü biraz daha yüksek kapattı. Grup, üretim konusunda karar vermek üzere yılın son toplantısını 4 Aralık’ta yapacak.

Brent yaklaşık %1 artışla 84,09 dolara yükselirken WTI 77,27 dolar civarında yatay seyretti.

Petrol fiyatları şu anda OPEC'in Ekim ayındaki arz kesintisini teşvik eden seviyelerin altında işlem görüyor ve grubun bu Pazar toplandığında üretimi azaltacağına dair beklentileri artırıyor.

OPEC'in, Ekim ayında günlük 2 milyon varillik bir arz kesintisine gittiğini açıklaması fiyatları yukarı çekmiş ve petrolün varil fiyatını kısa süreliğine 100 dolara yaklaştırmıştı.

Ancak zayıflayan talebe ilişkin endişeler, fiyatlarda hızla düşüşe yol açarak son seanslarda 11 ayın en düşük seviyesine indirdi. ABD’nin yükselen faiz oranları ve Çin'de azalan talep, bu yıl petrol piyasalarının önündeki en büyük engeller olurken dolardaki güçlenme de ham petrol sevkiyatlarını majör ithalatçılar için daha pahalı hale getirdi.

Pazartesi günü Fed’den gelen şahin sinyaller doları yükseltti ve ABD ekonomisi üzerinde ham petrol iştahını azaltabilecek bir baskıya işaret etti. Fed üyeleri James Bullard ve John Williams Pazartesi günü yaptıkları açıklamalarda merkez bankasının, faiz oranlarını 2024'e kadar düşürmeye başlayacağını ve enflasyonla mücadelede daha fazla faiz artışının gerekli olduğunu söyledi.

Çin'deki hükümet karşıtı protestolar, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında ekonominin daha da kötüleşmesi olasılığını gündeme getiriyor. Ancak bazı analistler protestoların, hükümeti, protestocuların hedefi olan katı COVID-19 önlemlerini gevşetmeye de itebileceğini ileri sürdü.

Çin şimdiye kadarki en kötü COVID-19 dalgasıyla boğuşuyor ve bu da hükümetin katı COVID-19 politikasını gevşetme konusunda tereddüde düşmesine neden olabilir. Son protestolar, çoğu büyük şehirde COVID-19 kaynaklı kısıtlamaların yeniden uygulanmaya başlaması ile tetiklendi.8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page