top of page

OPEC+ planının hayal kırıklığı yaratmasıyla petrol fiyatları sıkı oturuyor

Piyasalar, OPEC+'nın üretimi artırma kararına aldırmayarak ve artan üretimin Rusya'dan gelen arz kaybını telafi edip edemeyeceğini ve COVID kısıtlamalarını hafifletirken Çin'in artan talebini karşılayıp karşılayamayacağını sorgularken, petrol fiyatları Cuma günü ince bir aralıkta hareket etti. .
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 29 sent düşüşle 0408 GMT'de varil başına 116.58 $'a düşerken, Brent ham petrol vadeli işlemleri 15 sent düşüşle varil başına 117.46 $'a geriledi.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin birlikte OPEC+ olarak adlandırdıkları Perşembe günü, üretimi daha önce kararlaştırıldığı gibi 432.000 varil yerine Temmuz ve Ağustos aylarında günde 648.000 varil (bpd) artırma kararı, Avrupa için yeterli görülmedi. sıkı bir pazar.
Artışlar üye ülkeler arasında orantılı olarak bölündü, ancak Rusya'nın anlaşmaya dahil olması ve Angola ve Nijerya gibi üyelerin zaten hedeflerine ulaşamaması nedeniyle analistler, arz artışının muhtemelen açıklanan hacimden daha az olacağını söyledi.
ANZ Research analistleri bir notta, "Rusya'nın grupta kalması, ittifaktan gelen üretimin kota artışlarındaki bu mütevazı artışı bile karşılamak için mücadele etmeye devam edeceğini gösteriyor" dedi.
ANZ analistlerine göre, Rusya'nın üretimi, Moskova'nın "özel askeri operasyon" olarak adlandırdığı Ukrayna'yı işgalinden bu yana günde 1 milyon varil düştü ve Avrupa Birliği'nin Rus petrolüne yönelik yasağının devreye girmesiyle daha da düşmesi muhtemel.
SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes, "Başka bir deyişle, tüccarlar, artan artışın, Çin'den beklenen artan talep karşısında AB ambargosunun artan aşağı yönlü arz risklerine kıyasla çok küçük olduğunu düşünüyorlar." dedi.
Günlük COVID-19 vakalarının düşmesiyle, Çin'in finans merkezi Şangay ve başkenti Pekin, bu hafta COVID-19 kısıtlamalarını gevşetti. Merkezi Çin hükümeti, altyapı ve emlak inşaatı gibi yüksek yakıt yoğunluklu sektörleri hedeflemesi beklenen ülke ekonomisini canlandırmak için geniş destek sözü verdi.
Ancak analistler, Pekin COVID-19 kuralları konusundaki tutumunu değiştirmediği için petrol talebi ve fiyatlarına yönelik aşağı yönlü riskler konusunda uyardı.
National Australia Bank (OTC: NABZY ) analistleri bir notta, "Çin'in Covid karantinalarından yeniden açılması şu an için talep için olumlu, ancak ülke Sıfır Covid politikasını koruyor, bu nedenle ani kilitlenmeler bu etkiyi hızla aşındırabilir" dedi.

Brent bu hafta düşme yolunda olsa da, WTI, ABD arzının çok sıkı olarak görülmesi ve petrol ve gaz üreticilerine akaryakıt ihracat kısıntıları veya beklenmedik bir kar vergisi konuşulmasına yol açması nedeniyle altıncı haftalık kazancına doğru ilerliyordu.
Perşembe günkü hükümet verileri, ABD ham petrol stoklarının 27 Mayıs haftasında beklenenden çok daha fazla düştüğünü ve benzin stoklarının düşüş beklentisine karşı çıkarak düşüş kaydettiğini gösterdi.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page