top of page

OPEC raporu bekleniyor, petrol fiyatları resesyon korkularıyla sessizleşti


Piyasalar bu hafta resesyon potansiyelini ölçmek için bir dizi ekonomik okuma beklerken ve aynı zamanda OPEC başta olmak üzere birçok büyük endüstri kuruluşundan gelen talep tahminlerine odaklanırken petrol fiyatları Salı günü çok az hareket etti.

Ham fiyatlar , 2022 genel büyümesinin önceki yıla göre önemli ölçüde yavaşlaması göz önüne alındığında, Çin ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden daha iyi büyüdüğünü gösteren verilere sessiz bir tepki gösterdi .

Ancak Çin perakende satışları , enflasyon ve endüstriyel üretimdeki iyileşme eğilimleri , dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında ekonomik toparlanma konusunda biraz iyimserlik oluşmasına yardımcı oldu.

Londra'da işlem gören Brent petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla varil başına 84,44 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla 79,31 dolara yükseldi. Her iki kontrat da Pazartesi günü yaklaşık %1 düştü.

Şimdi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Salı günü açıklanacak olan aylık raporuna odaklanıldı . Tüccarlar, Çin'de toparlanma ve potansiyel bir küresel durgunluk beklentileri arasında kartelin bu yılki talep tahmininde herhangi bir değişiklik arayacaklar.

Ayrı bir gelişmede, Uluslararası Enerji Ajansı da Çarşamba günü aylık bir rapor yayınlayacak ve piyasalar kuruluştan benzer ipuçları bekliyor.

Ülkenin Aralık ayında COVID-19'a karşı önlemlerin çoğunu gevşetmeye başlamasının ardından, Çin'deki ekonomik canlanmayla birlikte ham talebin bu yıl keskin bir şekilde toparlanması bekleniyor. Ancak ülkenin şu anda şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınıyla mücadele ettiği göz önüne alındığında, böyle bir toparlanmanın zamanlaması belirsizliğini koruyor.

Küresel bir durgunluk korkusu da yeniden devreye girdi. Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu tarafından ankete katılan özel sektör ve kamu sektörü ekonomistlerinin üçte ikisi, bu yıl küresel bir durgunluk beklediklerini söylerken, denetim şirketi PricewaterhouseCoopers tarafından yayınlanan CEO tutumları anketi ekonomi için kasvetli bir görünüm sağladı.

Bu hafta ayrıca avro bölgesi ve Birleşik Krallık'tan gelen enflasyon verileri ile ABD'deki perakende satışlar ve endüstriyel üretime ilişkin veriler üzerinde duruluyor. küresel ekonomi tarafından hissedildi.

Ekonomik büyümedeki bir yavaşlama, ham petrol talebi için zayıf bir işaret olacaktır ve potansiyel olarak Çin'deki bir toparlanmayı dengeleyebilir.

16 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page