top of page

OPEC+ sürpriz üretim kesintileri petrol fiyatlarını varil başına 5$ artırdı

Petrol fiyatları, OPEC+'ın Suudi Arabistan'ın piyasa istikrarını desteklemek için ihtiyati tedbir olarak adlandırdığı üretimi daha da kısma yönündeki sürpriz duyurusuyla sarsılarak Pazartesi günü yükseldi.

Brent ham petrolü, seansın erken saatlerinde bir ayın en yüksek seviyesi olan 86.44$'a ulaştıktan sonra 4.37$ veya %5.5 artışla 0347 GMT itibarıyla varil başına 84.26$'dan işlem gördü.

ABD West Texas Intermediate ham petrolü, daha önce Ocak ayının sonundan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından 4,23 $ veya %5,6 artışla varil başına 79,90 $ seviyesinde yer aldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve aralarında Rusya'nın da bulunduğu müttefikleri, Pazar günü günde yaklaşık 1,16 milyon varil üretim kesintisi açıklayarak piyasaları sarstı.

OPEC+ olarak bilinen grubun, Pazartesi günkü aylık toplantısında Aralık ayına kadar üretimi günde 2 milyon varil kısma yönündeki önceki kararını sürdürmesi bekleniyordu.

Reuters hesaplamalarına göre, taahhütler OPEC+ tarafından yapılan toplam kesinti hacmini 3,66 milyon varile getiriyor, bu da küresel talebin %3,7'sine eşit.

Sonuç olarak Goldman Sachs (NYSE: GS ), OPEC+ için 2023 sonu üretim tahminini günde 1,1 milyon varil düşürdü ve Brent fiyat tahminlerini 2023 ve 2024 için sırasıyla 95 $ ve 100 $'a yükseltti.

Goldman, üretimdeki düşüşün petrol fiyatlarında %7'lik bir artış sağlayabileceğini ve Suudi ve OPEC+ petrol gelirlerinin artmasına katkıda bulunabileceğini tahmin etti.

Biden yönetimi, yapımcıların açıkladığı hamleyi akılsızca bulduğunu söyledi.

Bazı analistler, OPEC+ tarafından yapılan ekstra üretim kesintisinin gerekçesini sorguladı.

Kurucu Vandana Hari, "'Ön alım' ve 'ihtiyati' mantığını satın almak zor - özellikle de bankacılık krizinin yavaşladığı ve Brent'in Mart başındaki 15 ayın en düşük seviyesinden 80 dolara tırmandığı bir dönemde," dedi. Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights, dedi.

Geçen ay, Brent, Angola'daki petrol sahası bakımı ve Irak'ın bazı bölgelerindeki duruş nedeniyle Mart ayında düşen OPEC petrol üretimine rağmen küresel bir bankacılık krizinin ve artan faiz oranlarının talebi vuracağı endişesiyle varil başına 70 dolara düşerek 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. ihracat.

"Ekim indirimi gibi bugünün hamlesi, Suudi Arabistan ve OPEC ortaklarının daha fazla makro satışları kısa devre yapmaya çalışacaklarının ve Jay (Jerome) Powell'ın önemli olan tek merkez bankacısı olmadığının bir başka açık işareti olarak okunabilir." RBC Capital analisti Helima Croft söyledi.

"Sonuç olarak, Washington ve Riyad'ın temel politika girişimleri için farklı fiyat hedefleri var."

JP Morgan'daki analistler, hareketin beklediklerinden daha geç geldiğini ve zayıf fiyatlara verilen yavaş tepkinin genel dengeler üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacağını ve fiyat etkisini geciktirebileceğini söyledi.


"Kasım ayından bu yana küresel petrol arz-talep dengemiz, küresel petrol fazlalarını kontrol altında tutmak için güçlü bir politika eyleminin gerekli olduğunu gösteriyor" dediler.

Bu arada, Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) Cuma günü yayınladığı verilere göre, ABD ham üretimi Ocak ayında günlük 12,46 milyon varile (bpd) çıkarak Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.9 görüntüleme0 yorum
bottom of page